متن اصلی

Mankind-Divided

عنوان Deus Ex: Mankind Divided جدیدترین بازی اکشن اول شخص ساخته استدیو های Eidos Montreal و Nixxes Software BV می باشد که وظیفه انتشار آن را Square Enix بر عهده گرفته است. با وجود اینکه اکثر تبلیغات بازی Deus Ex: Mankind Divided در اوایل بر روی پشتیبانی کامل از رابط برنامه نویسی جدید DirectX 12 تمرکز داشته اند، اما با نزدیک شدن به زمان عرضه بازی، استدیو سازنده بازی طی خبری اعلام کرد که عنوان Deus Ex: Mankind Divided در ابتدا تنها بر روی رابط برنامه نویسی DirectX 11 قابلیت اجرایی خواهد داشت و امکان تجربه بازی با DirectX 12 طی روز های آینده فراهم خواهد شد. عناوین اخیر منتشر شده نظیر Rise Of The Tomb Raider که از طریق انتشار آپدیت به رابط برنامه نویسی DirectX 12 مجهز شده اند، متاسفانه عملکرد بسیار ضعیفی را از خود نشان داده اند. در نتیجه با توجه به این مسئله که توسعه دهندگان Rise Of The Tomb Raider و Deus Ex: Mankind Divided کاملا مشابه هستند، خیلی از کاربران نسبت به عملکرد کلی بازی Deus Ex: Mankind Divided نظر چندان مثبتی نداشته اند.

deus-ex-mankind-divided

موج نظرات منفی نسبت به Deus Ex: Mankind Divided با انتشار نتایج عملکرد بازی بر روی DirectX 11 شدت یافت، به طوری که اکثر کاربران به ویژه دارندگان کارت های گرافیک انویدیا در شبکه Steam نسبت به عملکرد ضعیف بازی ناراضی بوده اند. با این حال طی دو روز گذشته بعد از عرضه به روز رسانی DirectX 12، خیلی از افراد منتظر بهبود عملکرد کلی بازی بودند. متاسفانه با عرضه آپدیت DirectX 12 شرایط بسیار بدتر از گذشته شد و نه تنها عملکرد اکثر کارت های گرافیک افزایشی نداشته بلکه دچار کاهش شدید کارایی شده اند. این کاهش عملکرد در کارت های گرافیک پرچمدار و یا به اصطلاح High-End مانند GTX 1080 بسیار بدتر بوده است. طبق گفته سازنده بازی علت عملکرد ضعیف کارت های گرافیک High-End در حالت DirectX 12 به خاطر وجود باگ و نقصی در بازی می باشد که در آینده مرتفع خواهد شد. با تمام این تفاسیر با ما همراه باشید تا به مقایسه عملکرد کارت های گرافیک دو کمپانی بزرگ AMD و NVIDIA در عنوان Deus Ex: Mankind Divided بپردازیم.

Deus-Ex-Mankind-Divided-gaming evolved

اولین نتایج که در زمان کوتاهی منتشر شد، متعلق به وب سایت معتبر Guru3D می باشد. وب سایت مورد نظر با تست و بررسی پنج عدد کارت گرافیک Radeon RX 480 ،Radeon R9 Fury X ،Radeon R9 390X ،GeForce GTX 1080 ،GeForce GTX 1060 و GeForce GTX 980 به مقایسه عملکردی محصولات مورد نظر بر روی DirectX 12 پرداخته است. درایور های استفاده شده در بررسی مورد نظر نسخه Crimson 16.9.1 برای کارت های گرافیک AMD و همچنین نسخه GeForce 372.70 برای محصولات انویدیا بوده اند.

Deus Ex Mankind Divided R9 Fury X

Deus Ex Mankind Divided R9 390X Deus Ex Mankind Divided RX 480

با مشاهده نتایج به دست آمده متوجه می شویم زمانی که از رابط برنامه نویسی DirectX 11 به DirectX 12 مهاجرت می کنیم، کارت های گرافیک AMD نه تنها دچار کاهش عملکرد نمی شوند، بلکه در بعضی از شرایط کارایی آن ها افزایش می یابد.

Deus Ex Mankind Divided GTX 1080

Deus Ex Mankind Divided GTX 1060 Deus Ex Mankind Divided GTX 980

اما کارت های گرافیک انویدیا در سمت دیگر قضیه به طور قابل توجهی دچار کاهش کارایی خواهند شد. AMD همواره در اکثر مراسم های خبرگذاری اعلام کرده است که معماری GCN از پتانسیل عملکردی بسیار بالایی برخوردار است و کارت های گرافیک سری Radeon گزینه ای بسیار مناسب برای رابط های برنامه نویسی DirectX 12 و Vulkan هستند. البته بهتر است فراموش نکنیم که بازی Deus Ex: Mankind Divided براساس موتور گرافیکی Dawn Engine طراحی شده است که در واقع مدلی ارتقاء یافته از موتور گرافیکی Glacier 2 در عنوان اخیر Hitman می باشد و به طور مناسبی برای معماری کارت های گرافیک AMD بهینه شده اند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا نتایج بالا لزوما بیانگر شیوه رفتاری کارت های گرافیک در هنگام تجربه واقعی بازی Deus Ex: Mankind Divided هستند؟ در پاسخ باید بگوییم خیر، معمولا اکثر بازی های کامپیوتری دارای ابزار بنچمارک گیری اختصاصی (Built In-Game Benchmark) می باشند که از طریق اجرای چند بخش ثابت از محیط بازی (معمولا بدون صحنه های اکشن واقعی داخل بازی)، به بررسی عملکرد سیستم های سخت افزاری می پردازند. این در حالی است که عملکرد کلی در هنگام اجرای بازی به ویژه در صحنه های اکشن و پر برخورد کاملا متفاوت خواهد بود. برای اینکه موضوع را بهتر متوجه شوید پیشنهاد می کنیم تا فایل ویدئو زیر را که توسط گروه Digital Foundry در وب سایت Eurogamer تهیه شده است را مشاهده کنید.

 

Digital Foundry با مقایسه دو کارت گرافیک GeForce GTX 1060 و Radeon RX 480 به خوبی تفاوت عملکردی دو محصول همرده مورد نظر را بررسی کرده است، همانطور که انتظار می رفت Radeon RX 480 با اختلاف نسبتا زیادی در حالت Built In-Game Benchmark از GeForce GTX 1060 پیشی می گیرد، اما وقتی شرایط تست به محیط واقعی بازی تغییر پیدا می کند، مشاهده خواهید کرد که در اکثر مواقع این دو کارت گرافیک عملکرد نزدیکی به یکدیگر داشته اند. وب سایت Computerbase بر اساس همین اصل به بررسی عملکرد کارت های گرافیکی مختلف پرداخته است و به نتایج بسیار جالبی دست پیدا کرده، که براساس آن ها عنوان Deus Ex: Mankind Divided بر روی رابط برنامه نویسی DirectX 12 چندان مناسب ظاهر نشده است.

Deus Ex Mankind Divided Benchmark

همانطور که مشاهده می کنید نتایج عملکرد برای هر دو کمپانی بر روی رابط برنامه نویسی DirectX 12 بسیار ناامید کننده است، طبق گفته Nixxes هیچ تفاوت گرافیکی بین نسخه DX11 و DX12 وجود نخواهد داشت، اگر از کاربران کارت های گرافیک انویدیا هستید به شما توصیه می کنیم که حتما برای اجرای بازی از رابط برنامه نویسی DirectX 11 استفاده کنید.

رابط برنامه نویسی DirectX 12 چاقویی دو لبه!

به روز رسانی: به تازگی نتایج وب سایت Techreport نیز منتشر شده اند که دوباره از عملکرد ضعیف عنوان Deus Ex: Mankind Divided بر روی رابط برنامه نویسی DirectX 12 خبر می دهند.

Deus Ex Mankind Divided DX11 FPS

Deus Ex Mankind Divided DX12 FPS

نمایش ضعیف بازی Deus Ex: Mankind Divided در DirectX 12 تنها به نرخ فریم خلاصه نخواهد شد، بلکه در بخش زمان پردازش هر فریم در ثانیه نیز دچار مشکلات عمده ای می باشد.

Deus Ex Mankind Divided frame time in dx11

Deus Ex Mankind Divided Frame time in dx12

Deus Ex Mankind Divided frame time DirectX 11

Deus Ex Mankind Divided frame time

Deus Ex Mankind Divided DirectX 12 Frame Time

طبق نتایج به دست آمده کارت های گرافیک AMD کارایی چندان مناسبی بر روی DirectX 12 نداشته اند، اما نکته قابل توجه دیگر این مسئله است که با وجود تلاش بسیار زیاد AMD برای بهینه سازی عنوان مورد نظر بر روی محصولات سری Radeon، با این حال کارت های گرافیک انویدیا در بخش روانی و تجربه مناسب از بازی بسیار بهتر از کارت های گرافیک همرده خود در کمپانی AMD ظاهر شده اند. البته Nixxes اعلام کرده است که نسخه DirectX 12 بازی هنوز در فاز آزمایشی (Beta) قرار دارد و در آینده قطعا شاهد تغییرات امیدوار کننده ای خواهیم بود. با تمام این تفاسیر رابط برنامه نویسی DirectX 12 در چند عناوین اخیر منتشر شده به جز تعداد انگشت شماری هیچ برتری قابل توجهی را نسبت به رابط نسل گذشته DirectX 11 از خود نشان نداده است و هنوز برای نتیجه گیری نهایی بسیار زود خواهد بود، چرا که اکثر توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری در مراحل اولیه آشنایی با رابط برنامه نویسی جدید هستند و رسیدن به نتیجه ای مناسب قطعا به زمان زیادی نیاز خواهد داشت.