متن اصلی

80 plus standards (4)

در بخش اول مقاله در مورد نحوه عملکردی منابع تغذیه کامپیوتر به ویژه شرایط رفتاری آن ها در حالت های مختلف مصرفی صحبت کردیم، همچنین در کنار آن به تعریف اصل راندمان انرژی و مزیت های استاندارد 80Plus مصرف نیز پرداختیم. با گسترش روز افزون سیستم های کامپیوتری در این دنیای نیازمند انرژی، مبحث Efficiency تنها به بخش قطعات سخت افزاری کامپیوتر نظیر منابع تغذیه خلاصه نخواهد شد، از آنجایی که برای تولید انرژی الکتریکی انسان ها به ناچار مجبور به استفاده از حجم زیادی از سوخت های فسیلی هستند، در نتیجه مصرف کنترل شده و کاهش هدر رفتگی انرژی اصل بسیار مهمی می باشد که تمام کمپانی های سازنده تجهیزات الکترونیکی به آن توجه خاصی دارند. در بخش قبلی ذکر کردیم که استفاده از منابع تغذیه ای با راندمان انرژی بهتر می تواند از هدر رفتن میزان زیادی از توان استفاده شده جلوگیری کند، به همین خاطر استاندارد 80Plus مصرف به بخشی بسیار مهم در تعیین کیفیت منابع تغذیه امروزی تبدیل شده است.

80 plus standards (6)

تاییده 80Plus برای منابع تغذیه در آزمایشگاه های مستقلی مورد سنجش قرار می گیرد. تولید کنندگانی که تمایل به دریافت این استاندارد دارند، باید نمونه ای از محصولات خود را به این مکان ها ارسال کنند و هزینه انجام تست و بررسی را نیز پرداخت نمایند. آزمایشگاه های مورد نظر معمولا تنها یک عدد محصول را از هر سری منابع تغذیه تولید شده مورد بررسی قرار می دهند. به سازندگان توصیه شده است تا دو نمونه از هر سری از محصولات را ارسال کنند تا در صورت ایجاد مشکل برای نمونه اول، نمونه دوم دوباره تست شود. نحوه سنجش منابع تغذیه در این آزمایشگاه ها تقریبا مشابه با وب سایت های معتبر فعال در بخش بررسی سخت افزار هستند، به عنوان مثال منابع تغذیه را به میزان بار کاری معینی متصل خواهند کرد تا توان دریافتی را محاسبه و به رقم نهایی راندمان انرژی دسترسی پیدا کنند. البته این شیوه تست دارای تفاوت ها، ویژگی های مثبت و منفی نیز می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

80 plus standards (1)

اولین ویژگی مثبت در روش تست صورت گرفته در آزمایشگاه های تعیین استاندارد 80Plus مصرف، استفاده از دو محدوه انرژی الکتریکی 115V و 220V می باشد که معمولا نمونه های منابع تغذیه را با برق 115V مورد تست و بررسی قرار می دهند تا مزیت راندمان انرژی در برق های 220V تاثیری در نتایج نداشته باشند. البته در این میان استثناء هایی نیز وجود دارد و منابع تغذیه هماهنگ با برق 220V، در ولتاژ مربوطه تست خواهند شد. نکته مهمی که در مبحث راندمان انرژی منابع تغذیه از اهمیت زیادی برخوردار هست، به ولتاژ مورد استفاده و هماهنگ با منابع تغذیه اشاره می کند. منابع تغذیه کامپیوتر معمولا در زمان اتصال به شبکه برق 220V، راندمان انرژی بهتری را نسبت به حالت استفاده از ولتاژ های 115V از خود نمایش می دهند. کمپانی های سازنده نیز درصد راندمان انرژی را مطابق با برق 220V اعلام می کنند، به همین دلیل راندمان انرژی منابع تغذیه در کشور هایی با شبکه برق 115V نظیر ایالات متحده نسبت به رقم اعلامی کمپانی تولید کننده کمتر خواهد بود. در کنار این نکته مثبت در شرایط تست، نقطه ضعف هایی نیز مشاهده می شود، تمام منابع تغذیه موجود در آزمایشگاه های تعیین استاندارد 80Plus مصرف در محفظه های حرارتی با دمای ثابت 23 درجه سانتی گراد مورد تست و بررسی قرار می گیرند که با توجه به شرایط عملکردی منابع تغذیه در کامپیوتر های شخصی، این شیوه تست فرآیند غیر قابل توجیهی خواهد بود. منابع تغذیه در شرایط دمایی بالا میزان ولتاژ بیشتری را از ورودی شبکه برق دریافت می کنند در نتیجه راندمان انرژی با افزایش دما کاهش خواهد یافت.

بار کاری %100 بار کاری %50 بار کاری %20 بار کاری %10
استاندارد 80Plus مصرف
80% 80% 80% 80Plus Standard
82% 85% 82% 80Plus Bronze
85% 88% 85% 80Plus Silver
87% 90% 87% 80Plus Gold
89% 92% 90% 80Plus Platinum
90% 94% 92% 90% 80Plus Titanium

به طور کلی استاندارد 80Plus مصرف دارای 6 زیر شاخه اصلی می باشد که در جدول بالا مشاهده خواهید کرد. ارقامی که در جدول مورد نظر درج شده اند، حداقل میزان مورد نیاز در شرایط بار کاری مختلف است که منابع تغذیه برای دریافت استاندارد مربوطه باید به آن دست یابند. شرایط لازم برای دریافت گواهینامه برای هر سطح از راندمان انرژی به بخشی از بازار که منابع تغذیه برای آن ها در نظر گرفته شدند، بستگی خواهد داشت. مقادیر مورد نظر برای منابع تغذیه Non-redundant (مدل های مرسوم در کامپیوتر های رومیزی) با توجه به شرایط تست 115V و چهار شرایط مختلف بار کاری در نظر گرفته شده اند. برای دریافت استاندارد Titanium نحوه عملکرد منابع تغذیه باید حتما در شرایط بار کاری یا لود %10 مورد بررسی قرار گیرد.

تعریف استاندارد 80Plus مصرف در منابع تغذیه کامپیوتر – بخش اول