متن اصلی

تراکم پیکسلی و چگالی صفحات نمایشگر تلفن‌های همراه مبتنی بر آندروید همانطور که مستحضر می‌باشید از بدو ورود سیستم عامل نامبرده تاکنون با وجود برخورداری از سخت‌افزار بسیار قدرتمند و وضوح تصویر بسیار بالاتر در مقایسه با رقیبان خود نظیر محصولات کمپانی اپل و … متأسفانه از ضعف برخوردار بوده و این مهم با سنجش همزمان دو سخت‌افزار رقیب در کنار یکدیگر به وضوح قابل مشاهده می‌باشد. تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم عامل آندروید همانطور که پیشتر گرفته شد با وجود برخورداری از وضوح تصویر بسیار بالاتر به دلیل اعمال مقادیر تراکم پیکسلی نامتناسب با بزرگی صفحه نمایش و وضوع تصویر آن در نمایش محتویات و میزان المان‌های قابل مشاهده توسط کاربر رنج می‌برند. عملکرد مکانیسم اعمال تراکم پیکسلی تعبیه گردیده در سیستم عامل آندروید کاملاً مستقل از وضوح تصویر حقیقی سخت‌افزار مورد نظر بوده و قرارگیری تمامی واحدهای میزبان رزولوشن‌های مختلف در یک دسته‌بندی به خصوص حاصل عملکرد نامناسب آن می‌باشد. به عنوان مثال سیستم عامل آندروید به صورت پیشفرض تمامی دستگاه‌هایی که از وضوح تصویر 4K بهره می‌برند را صرف نظر از اندازه صفحه نمایش آنها در دسته واحدهای میزبان رزولوشن xxhdpi دسته‌بندی کرده و یک مقدار تراکم پیکسلی معینی را برای آنها در نظر می‌گیرد که این خود به هدر رفت حجم حقیقی صفحه نمایش و بزرگی آیکون‌ها و متون نمایشی منتهی می‌گردد.

خوشبختانه سیستم عامل آندروید قابلیت تغییر عملکرد مکانیسم مذکور را با رعایت پیشنیازهایی نظیر روت بودن تلفن همراه به آسانی در اختیار دارندگان واحدهای مربوطه قرار داده است، اما همانطور که مستحضر می‌باشید روت نمودن تلفن همراه و دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای در صورت عدم برخورداری از دانش فنی لازمه ممکن است به مشکلاتی نظیر ابطال گارانتی و اختلال در عملکرد سیستم عامل و یا گیر کردن آن در حالت بوت‌لوپ و … منتهی گردد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر نحوه چگونگی تغییر تراکم پیکسلی پیشفرض صفحات نمایشگر تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم عامل آندروید را بدون نیاز به دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای و روت نمودن واحد مورد استفاده می‌آموزیم. در صورتی که تلفن همراه روت بوده و قابلیت دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای میسر می‌باشد به منظور کوتاه نمودن قدم‌های مورد نیاز جهت تحقق هدف به لینک قرار گرفته در انتهای نوشته فعلی مراجعه کنید.

ابتدا برنامه Settings تلفن همراه را گشوده و سپس بر روی گزینه  About یا About Phone کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه خواص مربوط به سخت‌افزار نمایان می‌گردد.

بر روی گزینه Build Number پنج تا هفت بار کلیک کنید، مشاهده می‌کنید که پیغام شناور You are in development mode در انتهای صفحه نمایشگر ظاهر می‌گردد.

اکنون به منوی اصلی تنظیمات تلفن همراه بازگشته و صفحه را به سمت انتها هدایت کنید. مشاهده می‌کنید که ورودی مربوط به تنظیمات توسعه سیستم عامل (Developer options) فعال گشته است. بر روی آن کلیک کنید.

android-developer-options

پس از ورود به صفحه نامبرده گزینه Android debugging را از میان انبوه ورودی‌های قابل مشاهده یافته و سپس آن را فعال کنید. پیشنهاد می‌گردد به منظور جلوگیری از بروز تداخل در نحوه کارکرد سیستم عامل از ایجاد تغییر در دیگر گزینه‌های موجود خودداری کنید.

پس از فعالسازی گزینه مذکور اکنون نوبت به دانلود درایورهای راه‌انداز ADB و برنامه Fastboot به منظور اجرای دستورات از طریق رایانه شخصی فرا می‌رسد. مکانیسم ADB که کوچک شده عبارت Android Debugging Bridge می‌باشد در حقیقت پایانه‌ای به منظور اجرای دستورات بوده و در قالب پلی بین رایانه شخصی و تلفن همراه قرار گرفته و به شخص این اجازه را می‌دهد تا مستقیماً از طریق رایانه و سیستم عامل ویندوز به کنترل و تغییر دستورات پیشفرض سیستم عامل آندروید بپردازد.

درایور راه‌انداز و برنامه نامبرده را از طریق لینک‌های فوق دانلود کرده و سپس بر روی رایانه خود نصب کنید. ذکر این نکته است که پس از به پایان رسیدن روند نصب برنامه Minimal ADB منوی اجرای دستوراتی به صورت خودکار نمایان می‌گردد. از بستن منوی نامبرده خودداری کنید. (دانلود برنامه Minimal ADB — دانلود درایورهای راه‌اندازی ADB USB)

برنامه مدیریت فایل Root Browser را دانلود کرده و سپس بر روی تلفن همراه خود نصب کنید.

پس از نصب موفقیت آمیز برنامه آن را گشوده و سپس به آدرس System Root > System مراجعه کنید.

بر روی فایل Build.prop کلیک کرده و سپس با استفاده از یک برنامه ویرایشگر متن آن را بگشایید.

گزینه ro.sf.lcd_density را یافته و سپس مقدار قرار گرفته در جلوی آن را به خاطر سپرده و فایل نامبرده را ببندید. ایجاد تغییرات در فایل متنی مذکور به دلیل روت نبودن و عدم قابلیت دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای سیستم عامل توسط برنامه مدیریت فایل امکانپذیر نمی‌باشد.

lcd-pixel-density

اکنون تلفن همراه مبتنی بر سیستم عامل آندروید خود را بوسیله کابل USB به رایانه شخصی متصل کنید.

در صورتی که پیغامی مبنی بر صدور اجازه به منظور اشکال زدایی سیستم عامل بوسیله رایانه متصله به آن بر روی نمایشگر تلفن همراه نمایان گشت ابتدا گزینه َAlways allow from this computer را فعال کرده و سپس بر روی کلید OK کلیک کنید.

پس از اتصال موفقیت آمیز سخت‌افزار مورد نظر منوی اجرای دستورات (Command Prompt) که پیشتر پس از نصب برنامه Minimal ADB به صورت خودکار نمایان گشته است را بگشایید.

دستور فوق را در منوی نامبرده تایپ کرده و سپس کلید اینتر موجود بر روی صفحه کلید را بفشارید. مشاهده می‌کنید که تلفن همراه به منظور اعمال تغییرات انجام گرفته در پارتیشن ریشه‌ای سیستم عامل راه‌اندازی مجدد می‌گردد.

adb shell wm density … && adb reboot

 ذکر این نکته ضروری است که بخش … موجود در دستور فوق را با مقدار تراکم پیکسلی مورد نظر خود تعویض کنید. چگالی صفحات نمایشگر پیشفرض اعمالی از جانب کمپانی‌های طراحی و توسعه تلفن‌های همراه بین مقادیر 120 تا 640 پیکسل بر هر اینچ متغیر بوده و بزرگی عدد درج شده در منوی اجرای دستورات نیز نباید خارج از محدوده نامبرده قرار گرفته باشد. افزایش مقدار تراکم پیکسلی به افزایش محتویات قابل نمایش بر روی صفحه نمایشگر و کاهش اندازه آیکون‌ها و متون موجود منتهی می‌گردد، در حالی که افزایش مقدار چگالی تاثیری کاملاً عکس توضیحات مربوطه را به دنبال دارد. علاوه بر آن ذکر این نکته ضروری است که برخی از برنامه‌های سیستم عامل آندروید به دلیل توسعه بر پایه یک مقدار تراکم پیکسلی به خصوص ممکن است پس از اعمال تغییرات در عملکرد آنها اختلال وارد گردد. جهت مرتفع سازی مشکل نامبرده پیشنهاد می‌شود بزرگی مقدار تراکم پیکسلی را تغییر دهید.

ADB-DPI

پس از راه‌اندازی مجدد تلفن همراه در صورتی که از تغییرات انجام گرفته راضی هستید سخت‌افزار را از رایانه شخصی جدا کرده و سپس به استفاده از آن بپردازید، در غیر اینصورت مجدداً دستور پیشتر ذکر شده را تایپ کرده و مقدار تراکم پیکسلی مربوطه را تغییر دهید. در صورتی که قصد دارید تراکم پیکسلی پیشفرض تلفن همراه را بر روی آن اعمال کنید، مجدداً منوی اجرای دستورات Fastboot را گشوده و سپس دستور فوق را تایپ کنید.

adb shell wm size reset && adb reboot

 مشاهده می‌کنید که تلفن همراه به صورت خودکار راه‌اندازی مجدد شده و چگالی نمایشگر به مقدار پیشفرض کارخانه بازگشت داده شده است.

در صورتی که تلفن همراه روت شده و دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای سیستم عامل میسر می‌باشد به منظور کوتاه‌سازی عملیات به لینک مقابل مراجعه کنید.

تغییر تراکم پیکسلی صفحات نمایشگر تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم عامل آندروید