متن اصلی

همان‌طور که مستحضر می‌باشید نسخه دهم سیستم‌عامل محبوب ویندوز از زمان عرضه تابه‌حال علاوه بر قابلیت‌های ویژه مشکلات بسیاری را به‌خصوص در بخش به‌روزرسانی‌های خودکار برای کاربران به ارمغان آورده است. مشترکان دهمین نسخه از محصول فراهم‌ساز بسترهای لازمه به منظور کارکرد میلیون‌ها میلیون رایانه در سرتاسر دنیا بدون شک تاکنون دریافته‌اند که مکانیسم‌های تعبیه شده توسط کمپانی سازنده سیاست‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل نامبرده را دستخوش تغییراتی ساخته و عملکرد سیستم نامبرده برخلاف نسخه‌های پیشین اکنون به صورت کاملاً خودکار انجام می‌پذیرد که این خود در کشورهایی نظیر ایران که هنوز هم از سرویس‌های اینترنت حجم بهره می‌برند مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است. همان‌طور که مستحضر می‌باشید جلوگیری و مسدودسازی سیستم مرکزی به‌روزرسانی سیستم‌عامل یک نمونه از گزینه‌های پیشنهادی توسط کاربران شبکه جهانی وب به منظور فائق آمدن بر مشکلات ایجادی توسط محصول مذکور می‌باشد، اما راه‌حل مطرح گردیده برای کاربرانی که قصد دارند به‌روزرسانی تنها تعداد معدودی از سرویس‌های سیستم‌عامل مورد استفاده خود را با اختلال مواجه سازند دیگر کاربری نخواهد داشت. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر نحوه چگونگی مسدودسازی به‌روزرسانی سخت‌افزارهای به خصوصی از رایانه شخصی را به صورت دستی می‌آموزیم. پیش از پرداختن به مسئله آموزش ذکر این نکته ضروری است که گزینه مطرح گردیده در نوشته فعلی به‌روزرسانی خودکار درایورهای راه‌انداز سخت‌افزارهای مورد نظر را به صورت کامل با محدودیت مواجه می‌نماید.

ابتدا بر روی آیکون برنامه مدیریت فایل سیستم‌عامل یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از منوی میانبر نمایان شده بر روی گزینه Manage کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پنجره مربوط به مدیریت رایانه نمایان می‌شود.

در پنجره نمایان شده از منوی موجود در سمت چپ صفحه بر روی گزینه Device Manager کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوطه به مدیریت سخت‌افزارهای رایانه نمایان می‌گردد.

سخت‌افزاری که قصد دارید به‌روزرسانی خودکار توسط سیستم‌عامل را برای آن غیرفعال کنید از فهرست یافته و سپس بر روی آن کلیک راست کنید. از داخل منوی میانبر نمایان گردیده بر روی گزینه Properties کلیک کنید.

ذکر این نکته ضروری است که برخی از ورودی‌ها ممکن است چندین سخت‌افزار را در زیرشاخه خود گنجانده باشند که همان‌طور که مستحضر می‌باشد دسترسی به آن‌ها منوط به گشودن منوی درختی زیرشاخه و انتخاب سخت‌افزار مربوطه می‌باشد.

windows10-device-manager

در پنجره نمایان گردیده ابتدا به سربرگ Details مراجعه کرده و سپس با استفاده از منوی کشویی خاصیت (Property) قرار گرفته در بخش میانی صفحه گزینه Hardware Ids را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که مقادیر قابل شناسایی یا به‌عبارتی‌دیگر شناسه‌های مرتبط با سخت‌افزار مورد نظر نمایان می‌گردند.

تمامی شناسه‌های نمایان گردیده را کپی کرده و سپس در یک نرم‌افزار ویرایشگر متن نظیر نوت‌پد کپی کنید. فایل متنی مربوطه را ذخیره کرده و پس از آن تمامی پنجره‌های مربوط به نمایش شناسه و مدیریت سخت‌افزارهای رایانه شخصی را ببندید. درصورتی‌که قصد دارید به‌روزرسانی خودکار تعداد بیش از یک سخت‌افزار را مسدود سازید مجدداً به صفحه مدیریت سخت‌افزارهای رایانه مراجعه کرده و مراحل پیشتر نامبرده را برای دستگاه‌های دیگر نیز اجرا کنید (شناسه‌های آن‌ها را یافته و سپس در فایل متنی مربوطه ذخیره‌سازی کنید).

hardware-ids-windows-10

پس از مشاهده و ذخیره‌سازی شناسه‌های مرتبط با تمامی سخت‌افزارهایی که قصد دارید به‌روزرسانی خودکار توسط سیستم‌عامل را برای آن‌ها غیرفعال کنید، استفاده از برنامه ویرایشگر ویژگی‌های مربوط به سیاست‌های عملکردی و خط مشی ویندوز به منظور حسن خطام مقاله آموزشی فوق در دستور کار قرار می‌گیرد. ذکر این نکته ضروری است که برنامه نامبرده از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده و در حقیقت به منزله پایانه‌ای جهت ویرایش بخش عظیمی از ویژگی‌های سیستم‌عامل تلقی می‌گردد و استفاده ناصحیح از آن ممکن است به بروز مشکلات عدیده و عمده‌ای منتهی شود.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره نمایان گردیده عبارت gpedit.msc تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که برنامه ویرایشگر Group Policy سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

  شایان ذکر است که ویرایش‌های حرفه‌ای (Pro) و اقتصادی (Enterprise) سیستم‌عامل ویندوز تنها از ویرایشگر نامبرده بهره برده و ویرایش‌های پیشین متأسفانه از نعمت مذکور برخوردار نمی‌باشند.

در پنجره ویرایشگر نامبرده به آدرس درج شده در ادامه مراجعه کنید. مشاهده می‌کنید که زیرشاخه مربوط به مسدودسازی نصب خودکار به‌روزرسانی‌های سخت‌افزاری و ایجاد محدودیت نمایان می‌گردد.

Computer Configuration > Administrative Templates > System > Device Installation > Device Installation Restrictions

پس از مراجعه به آدرس فوق بر روی گزینه Prevent installation of devices that match any of these device Ids واقع گردیده در پنل سمت راست صفحه دو بار کلیک کنید.

windows10-group-policy-editor

در پنجره نمایان شده ابتدا ورودی نامبرده را فعال کرده (با انتخاب گزینه Enabled) و سپس بر روی گزینه Show کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پنجره نمایش محتویات گشوده می‌شود.

در پنجره نمایان گردیده تمامی مقادیر شناسه‌های سخت‌افزاری که پیشتر در فایل متنی مربوطه ذخیره کرده‌اید را وارد سازید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید پنجره نامبرده تعداد یک ستون را در بطن خود گنجانده و قابلیت درج تنها یک شناسه در واحد زمان را به کاربر اعطا ساخته است. با درج شناسه اولیه ستون ثانویه نمایان گردیده و اجازه افزودن ورودی دیگری را فراهم می‌آورد. پس از درج شناسه‌های سخت‌افزار تمامی دستگاه‌های مورد نظر بر روی گزینه OK کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که ویرایشگر به پنجره سیاست ورودی برگشت داده می‌شود.

windows10-prevent-installation-updates

در پنجره جلوگیری از به‌روزرسانی خودکار دستگاه‌های مربوطه گزینه Also apply to matching devices that are already installed را نیز فعال کرده و سپس بر روی کلید OK کلیک کنید.

اکنون خط‌ مشی به‌روزرسانی درایورهای سخت‌افزاری سیستم‌عامل تغییر کرده و توانایی آپدیت خودکار تمامی شناسه‌هایی که در برنامه ویرایشگر Group Policy وارد شده‌اند از سیستم‌عامل سلب گشته است. شایان ذکر است که با وجود تغییرات انجام پذیرفته در ویرایشگر نامبرده، ویندوز ممکن است هنوز هم به دانلود درایورهای به‌روزرسانی توسعه یافته برای سخت‌افزار موردنظر مبادرت ورزد، اما قابلیت نصب دیگر از عهده آن خارج می‌باشد. جهت اطلاع از تغییرات انجام پذیرفته مجدداً پنجره مدیریت سخت‌افزارهای رایانه‌ای (Device Manager) را گشوده و بر روی منوی درختی Other Devices کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که سخت‌افزار مربوطه به زیرشاخه نامبرده تغییر مکان پیدا کرده که این خود نمایانگر انسداد بروزرسانی‌های خودکار توسط سیستم عامل می‌باشد. علاوه بر آن اگر بر روی سخت‌افزار مربوطه دو بار کلیک کرده و سپس در پنجره نمایان شده به سربرگ General مراجعه کنید مشاهده می‌کنید که پیغام مبنی بر محدودیت بروزرسانی سخت‌افزار مربوطه به چشم می‌خورد.