متن اصلی

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می‌باشید که با دقت به محیط اطراف خود نگریسته و کوچکترین تغییرات ایجادی در آن را به راحتی شناسایی می‌کنید حتماً تا به حال به این نکته پی برده‌اید که تلفن‌های همراه هوشمند مبتنی بر سیستم عامل آندروید با وجود برخورداری از سخت‌افزار قدرتمند و به طبع آن افزایش چشمگیر وضوح تصویر نسبت به سایر رقیبان فعلی نظیر نسخه ششم آیفون و … در نمایش میزان محتویات و اطلاعات صفحه نمایشگر ضعف داشته و از آن رنج می‌برند. همانطور که مستحضر می‌باشید صفحات نمایشگر رایانه‌های شخصی، تلفن‌های همراه هوشمند، لپتاپ‌ها و به صورت کلی تمامی سخت‌افزارهایی که از نمایشگرهای رنگی بهره می‌برند از واحدهای کوچکی تحت عنوان پیکسل تشکیل یافته‌اند. یک صفحه نمایشگر مورد استفاده توسط فرد به صورت کلی میزبان هزاران هزار پیکسل در سطح خود می‌باشد که انبوه تعداد آنها تصاویر و فریم‌های خروجی پردازشی توسط سخت‌افزارهای قرار گرفته در بطن دستگاه را تشکیل می‌دهند. نقاط رنگی تشکیل دهنده صفحات مختلف یا همانطور که پیشتر گفته شد پیکسل‌ها با افزایش وضوح تصویر نمایشگر مربوطه فزونی قابل توجهی یافته و با توجه به تعداد آنها محتویات نمایشی و قابل مشاهده توسط شخص نیز متناسب با آن افزایش می‌یابد. یک صفحه نمایشگر حاوی رزولوشن 800×600 در حالت عادی از تراکم کمتری در مقایسه با  مقدار وضوح تصویر 1920×1080 برخوردار می‌باشد که این خود به کاهش محتویات قابل نمایش و افزایش اندازه المان‌های موجود در دید کاربر منتهی می‌گردد. همانطور که پیشتر گفته شد تلفن‌های همراه هوشمند مبتنی بر سیستم عامل آندروید با وجود برخورداری از سخت‌افزار قدرتمند و وضوح تصویر بسیار بالاتر در مقایسه با سایر رقیبان همرده همچنان در تراکم پیکسلی صفحات نمایشگر و محتویات قابل نمایش توسط آنها در یک سطح قرار گرفته و از چگالی کمتری برخوردار می‌باشند. به عنوان مثال اگر یک تلفن همراه که از وضوح تصویر 4K برخوردار می‌باشد را در کنار یک واحد دیگر میزبان رزولوشن HD قرار داده و سپس به مقایسه آنها بپردازید ممکن است مشاهده کنید که محتویات قابل دید در صفحه نمایشی که از وضوح تصویر چهار برابری نسبت به رزولوشن اچ‌دی برخوردار می‌باشد همچنان متناسب با آن بوده و کاملاً یکسان با دیگری می‌باشد (آیکون‌ها و محتویات نمایشی بسیار بزرگ می‌باشند). مگر پیشتر گفته نشد که افزایش وضوح تصویر یک صفحه نمایشگر به افزایش تراکم پیکسلی سطح و فزونی محتویات قابل مشاهده در آن منتهی می‌گردد، پس دلیل وجود خاصیت نامبرده در سخت‌افزارهای مبتنی بر سیستم عامل آندروید چیست؟

quad-vs-hd-display-dpi

در پاسخ به سوال مطرح گردیده باید گفت که مکانیسم تراکم پیکسلی تعبیه شده در سیستم عامل آندروید در مقایسه با سایر رقیبان از تفاوت‌هایی بهره‌مند بوده و کاملاً مستقل از وضوح تصویر سخت‌افزاری صفحات نمایشگر می‌باشد. مکانیسم نامبرده به گونه‌ای عمل می‌کند که تمامی رزولوشن‌های قرار گرفته در یک محدوده به خصوص در قالب یک مقدار مشخص شناسایی گردیده و بزرگی آن نیز صرف نظر از وضوح تصویر نمایشگر مربوطه در تمامی واحد‌های ساخت کمپانی‌های مختلف یکسان تنظیم می‌گردد. به عنوان مثال ممکن است تمامی رزولوشن‌های قرار گرفته در بازه وضوحی  2K تا 4K در قالب مقدار چگالی 360 پیکسل بر هر اینچ شناسایی گردیده و همانطور که بیشتر گفته شد صرف نظر از بزرگی وضوح تصویر صفحه نمایشگر مقدار نامبرده در تمامی واحدهای مربوطه به صورت پیشفرض تنظیم گردد (ذکر این نکته ضروری است که مثال نامبرده تنها در جهت درک بهتر موضوع مورد بحث مطرح گردیده و ممکن است مقادیر مذکور از صحت برخوردار نباشند). علاوه بر آن درج میزان تراکم پیکسلی صفحات نمایشگر از جانب کمپانی‌های سازنده واحدهای سخت‌افزاری نیز میسر می‌باشد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر نحوه چگونگی تغییر چگالی صفحات نمایشگر تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها، قبلت‌ها و … را به منظور افزایش یا کاهش تراکم پیکسلی مربوطه می‌آموزیم. پیش از پرداحتن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که سخت‌افزار مورد استفاده در آموزش فعلی باید از دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای سیستم عامل برخوردار بوده (تلفن همراه روت باشد) و قابلیت تغییر در آنها نیز میسر باشد. علاوه بر آن ممکن است  کارکرد برخی از نرم‌افزارهای مورد استفاده توسط شخص به دلیل توسعه بر پایه یک مقدار تراکم پیکسلی مشخص پس از اتمام روند عملیات با اختلال مواجه گردند. جهت مرتفع سازی مشکل نامبرده بازگردانی مقدار چگالی پیشفرض صفحه نمایشگر توصیه می‌گردد که در انتهای نوشته به چگونگی آن پرداخته‌ایم.

ابتدا برنامه مدیریت فایل Root Browser را دانلود کرده و بر روی تلفن همراه خود نصب کنید.

پس از اتمام روند نصب برنامه آن را گشوده و سپس از منوی قرار گرفته در بخش پایینی صفحه بر روی گزینه Jump کلیک کنید.

در منوی میانبر گشوده شده بر روی گزینه System Root کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پارتیشن مربوط به فایل‌های ریشه‌ای سیستم عامل نمایان می‌گردد.

در پارتیشن نمایان گردیده ابتدا زیرشاخه System را یافته و سپس بر روی آن کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به تنظیمات سیستمی تلفن همراه نمایان می‌گردد.

صفحه نمایان شده را مقداری به سمت پایین هدایت کرده و سپس بر روی فایل build.prop کلیک کنید.

ذکر این نکته ضروری است فایل نامبرده تمامی اطلاعات حیاتی مربوط به کارکرد سیستم عامل را در خود گنجانده و در صورت بروز تغییرات اشتباه ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری را به آن وارد سازد.

root-partition-android

فایل نامبرده را بوسیله یک نرم‌افزار ویرایشگر متن بگشایید.

مدیریت فایل مورد استفاده در آموزش فعلی به صورت پیشفرض از برنامه ویرایشگر RB Text Editor به منظور ایجاد تغییرات در فایل‌های متنی بهره می‌برد، پیشنهاد می‌شود از آن استفاده کنید.

پس از گشودن فایل نامبرده گزینه ro.sf.lcd_density را از داخل انبوه اطلاعات موجود یافته و سپس مقدار عددی درج گردیده در جلوی آن را بین محدوده 180 تا 240 تغییر دهید. کاهش بزرگی مقدار مذکور به افزایش چگالی صفحه نمایش و نمایش حجم بیشتری از محتویات و افزایش مقدار آن نیز به کاهش چگالی صفحه نمایش منتهی می‌گردد.

lcd-pixel-density

در طی روند عملیات و هنگام تغییر در فایل‌های ریشه‌ای سیستم عامل ممکن است چندین مرتبه پیغامی مبنی بر صدور اجازه به منظور دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای نمایان گردد. در صورت نمایش پیغام نامبرده بر روی گزینه صدور دسترسی (Allow) کلیک کنید.

پس از تغییر مقدار نامبرده فایل مربوطه را ذخیره کرده و سپس تلفن همراه را یک مرتبه راه‌اندازی مجدد کنید.

pixel-density-comparison-android

پس از راه‌اندازی مجدد تلفن همراه مشاهده می‌کنید که چگالی صفحه نمایش متناسب با بزرگی مقدار پیشتر تعیین شده افزایش و یا کاهش یافته است. جهت بازگردانی تراکم پیکسلی صفحه نمایشگر به مقدار پیشفرض مجدداً فایل نامبرده را گشوده و بزرگی گزینه نامبرده را به مقدار پیشفرض تغییر دهید. در صورتی که مقدار پیشفرض گزینه نامبرده را فراموش کرده‌اید فایل build.prop را پاک کرده و سپس تلفن همراه را یک مرتبه راه‌اندازی مجدد کنید. فایل مورد ذکر در راه‌اندازی دوباره تلفن همراه مجدداً توسط سیستم عامل ساخته شده و تمامی گزینه‌های آن نیز از مقدار پیشفرض برخوردار می‌باشند.