متن اصلی

اپل امروز آمار درآمد و سود خالص خود را از فروش محصولاتش در سه ماهه دوم سال 2016 اعلام کرد. اپل موفق شده در سه ماهه دوم سال جاری 42.4 میلیارد دلار درآمد کسب کند که 7.8 میلیارد دلار آن سود خالص بشمار می‌ رود. این درآمد حاصل فروش تعداد تقریبی 40 میلیون آیفون، 10 میلیون آیپد و 4.2 میلیون دستگاه کامپیوتر مک است.

مقایسه آمار سه ماهه دوم 2016 با سه ماهه دوم سال قبل خبر های خوبی برای اپل ندارد. عدد های اعلام شده افت فروش محصولات اپل نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته را نشان می‌ دهد. در سه ماهه دوم سال 2015 اپل موفق شده بود 47 میلیون آیفون، نزدیک به 11 میلیون آیپد و 4.7 میلیون دستگاه کامپیوتر مک به‌ فروش برساند که حاصل آن 49.6 میلیارد دلار درآمد با 10.7 میلیارد دلار سود خالص برای این شرکت بود.

اما تیم کوک، مدیر عامل اپل، در رابطه با آمار اعلام شده نظر دیگری دارد. تیم کوک به هیچ وجه این کاهش فروش را بد نداسته و در جایی عنوان کرده: «آمار فروش سه ماهه دوم نشان می‌ دهد تقاضای بازار بیشتر از چیزی بوده که برای این بازه زمانی انتظار داشتیم» همچنین در ادامه اعلام کرده: «عرضه آیفون SE برای ما یک موفقیت بسیار بزرگ بود و مشتریان این محصول ما را هیجان‌ زده کردند.»

اظهارات تیم کوک در شرایطی است که آیفون با 15 درصد کاهش فروش، آیپد با 9 درصد و کامپیوتر های مک با 11 درصد افت فروش مواجه هستند. آیفون 23 درصد و کامپیوتر های مک 13 درصد کاهش درآمد را برای اپل درپی داشته‌ اند اما اوضاع آیپد در از نظر درآمدی به کمک اپل آمده است. عرضه آیپد پرو و افزایش قیمت این محصول کمک کرده که با توجه به کاهش تعداد فروش نسبت به سال قبل، درآمدزایی آن بیشتر شود. بطوریکه کاهش 1 میلیون عددی در فروش آیپد افزایش 7 درصدی درآمد از فروش تبلت را برای اپل به ارمغان آورده است.

جدول زیر جزئیات بیشتری از آمار های ذکر شده را نشان می‌ دهد:

amar foroosh apple

منبع: Phonearena