متن اصلی

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (1)

اورکلاک با استفاده از خنک کننده نیتروژن مایع، به همان میزان که لذت بخش و هیجان انگیز است، به همان مقدار هم می تواند دردسر ساز شود. زمانی که با استفاده از نیتروژن مایع اقدام به خنک سازی قطعات کنید، دمای آن قطعه به سرعت رو به کاهش خواهد بود تا جایی که می تواند به حدود 190- درجه سانتی گراد نیز برسد. اما مشکل از جایی شروع خواهد شد که این دما از دمای محیط کمتره شده و به تدریج رطوبت محیط به شکل قطرات آب بر روی قطعات ظاهر شود. این رطوبت و آب می تواند باعث آسیب یا در خوشبینانه ترین حالت منجر به عدم پایداری سیستم گردد. به همین دلیل اورکلاکر ها برای جلوگیری از آن، قطعات خود را عایق کاری می کنند. به طور معمول اورکلاکر ها از خمیر بازی، وازلین یا اسپری کوتینگ برای عمل عایق کاری استفاده می کنند. اما در این بین استفاده از خمیر بازی و وازلین به دلیل استفاده آسان از محبوبیت بسیاری برخوردار است. استفاده از خمیر بازی بسیار آسان بوده و پس از اتمام کار شما قادر هستید به راحتی آن را از روی سطح بورد پاک کنید. اما برای یک عایق کاری خوب باید مادربرد خود را به خوبی بشناسید، و بدانید که چه مکان هایی نیاز به عایق کاری دارند و چه مکان هایی نیازی به عایق کاری نخواهند داشت. در مقاله امروز با سخت افزار همراه باشید تا با چگونگی عایق بندی مادربرد ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME آشنا شویم.

مواد لازم عایق کاری مادربرد ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME :

  • مادربورد ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME
  • پاک کن خمیری Faber Castle به میزان لازم (حدودا 4 عدد)
  • دستمال توالت یا کاغذی ساده

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (2)

برای اینکه عملیات عایق کاری با دقت و راحتی بیشتری انجام گردد میبایست خنک کننده ها و هر چیز اضافی مانند هیتسینک ها، ماژول های WiFi و bluetooth و کارت صدا از روی مادربرد باز گردند.

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (12)

مطابق شکل عایق کاری مادربرد را از سمت بالا شروع می کنیم. اگر قسمت اطراف پردازنده را سردترین قسمت مادربرد در نظر بگیریم، پس مطمئنا می تواند اطراف آن قطرات آب تشکیل شود. برای یک عایق کاری خوب، اطراف اسلات های حافظه خصوصا کناره های آن را با استفاده از خمیر پاک کن پوشش می دهیم. برای راحتی کار یک تکه به سایز انگشت دست از خمیر را بر روی قسمتی بچسبانید و سپس توسط انگشت به اطراف منتقل کنید. این راحت ترین راه برای عایق کاری است. سعی کنید عایق کاری بیش از حد نازک یا زخیم نباشد. اطراف خازن های مدار تغذیه را نیز به خوبی پوشش دهید. دقت کنید نباید کل خازن ها پوشیده باشند!

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (14)

اطراف سوکت پردازنده یکی از حیاتی ترین بخش های یک عایق بندی است. پس باید به خوبی توسط خمیر پوشش داد.

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (15)

برای راحتی کار سوکت پردازنده را باز کنید و سپس اطراف آن را پر کنید. سعی کنید اطراف چوک های مدار تغذیه پوشش داده شوند. نکته مهم دیگر باز گذاشتن IC ها و ترانزیستور های مادر تغذیه است. برای جلوگیری از گرم شدن و یا یخ زدن، از عایق کاری آن ها اکیدا خودداری کنید!

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (13)

تصویر عایق کاری مادربرد بعد از تکمیل شدن بخش پردازنده و مدار تغذیه. در حین عایق کاری محلی را برای سیم ترمومتر (دماسنج) در نظر بگیرید.

 ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (16)

بهتر است برای تست های طولانی مدت و همچنین افزایش ضریب اطمینان و جلوگیری از تجمع آب، بین اسلات های رم را با یک دستمال توالت پر می کنیم. برای اینکار می توانید از یک پیچ گوشتی نازک استفاده کنید.

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME

برای تست های پردازنده تنها کافی است مراحل عایق کاری را تا اسلات اول ادامه دهید، اگر بخواهیم به همراه پردازنده، کارت گرافیک را نیز با استفاده از LN2 (نیتروژن مایع) خنک کنیم می بایست مراحل عایق کاری را تا اسلاتی های بعدی نیز ادامه دهیم.

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (7)

مطابق شکل بالا اطراف چیپست را توسط خمیر پوشش دهید. سعی کنید سطح IC ها توسط خمیر پوشیده نباشند.

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (9)

عایق کاری را تا پایین اسلات های حافظه ادامه دهید.

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (3)

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید عایق کاری مادربرد تقریبا تمام شده است. شکل بالا نمونه یک عایق کاری مناسب جهت انجام اکستریم اورکلاکینگ می باشد.

ASUS ROG RAMPAGE V EXTREME (17)

برای جذب بهتر قطرات آب و رطوبت اطراف مادربرد بهتر است توسط دستمال کاغذی محل هایی که در شکل مشاهده می کنید را پوشش دهید. بعد از بستن کانتینر یا پات خنک کننده نیتروژن مایع، اطراف سوکت پردازنده، پشت مدار تغذیه، داخل اسلات حافظه را نیز به خوبی پر کنید.

چند نکته:

همواره با حوصله کامل و بدون عجله عایق بندی را انجام دهید!
برای استفاده طولانی مدت از نیتروژن مایع بهتر است تمام فضا های خالی بین پات و قطعات روی مادربورد را با دستمال توالت پر کنید.
پاک کن خمیری را به هیچ عنوان زخیم نچسبانید. چون در هنگام تست سرما را در خود حفظ کرده و سیستم را ناپایدار می کند.

برای تست های طولانی مدت سعی کنید مادربرد را بر روی یک حوله قراره داده و پشت سوکت مادربرد را توسط دستمال کاغذی پر کنید.