متن اصلی

همان طور که می‌ دانید، اپل تنها طراحی تراشه‌ های محصولات خود را بر عهده دارد و تولید آن‌ ها را به شرکت‌ های دیگر می‌ سپارد. پیش از این یکی از شرکای عمده اپل در تولید تراشه‌های Ax ، سامسونگ بود. در iPhone 6S اپل تصمیم گرفت در کنار سامسونگ از شرکت تایوانی TSMC نیز کمک بگیرد؛ همکاری‌ که موفقیت‌ آمیز بود، تا جایی که در بررسی‌ ها معلوم شد آیفون‌ های دارای پردازنده تولیدی شرکت تایوانی عملکردی بهتر، هرچند جزئی، نسبت به نسخه‌ های مجهز به پردازنده ساخت سامسونگ دارند. تمام این مسائل باعث شد که اپل تصمیم بگیرد ساخت پردازنده‌های A10 را، که قرار است در iPhone 7 استفاده شود، به TSMC واگذار کند. حال خبری منتشر شده که می‌ گوید گویا اپل برای تولید تراشه‌ های A11 نیز شرکت تایوانی را به سامسونگ ترجیح داده است. روزنامه Daily News در این‌ باره نوشته است:

TSMC اکنون تولید کننده اصلی تراشه‌ های A10 است که در نسل جدید آیفون از آن‌ ها استفاده شده. شرکت تایوانی همچنین تامین‌ کننده اصلی نسل بعدی تراشه‌ های اپل یعنی A11 نیز خواهد بود که از تکنولوژی 10 نانومتری FinFET در آن استفاده می‌ شود.

tsmc

منبع این خبر هنوز معلوم نیست، اما گزارش شده است که TSMC خودش را برای ساخت تراشه‌ های A11 با فناوری 10 نانومتری آماده کرده و از سه ماهه دوم سال 2017 می‌ تواند ساخت این تراشه را آغاز کند. اخیرا معاون شرکت TSMC، مارک لیو، چنین گفته است: «اولین محصول ما با تکنولوژی 10 نانومتری عملکرد رضایت‌ بخشی داشته و تا به حال سه سفارش دیگر در این زمینه دریافت کرده‌ ایم.»

منبع: Phonearena