متن اصلی

کمپانی‌های سازنده کارت گرافیک این روزها بسیار مشغول کار هستند و برای عقب نماندن از رقیبان خود محصولات زیادی را تا کنون معرفی و وارد بازار کرده‌اند. کمپانی اسوس به عنوان یکی از تولید کنندگان بزرگ کارت گرافیک در جهان، تا کنون چند مدل متفاوت از کارت گرافیک GTX 1080 را معرفی و وارد بازار کرده است. پتانسیل بالای تراشه‌های گرافیکی پاسکال، تولید کنندگان کارت گرافیک را بر آن داشته که حتی محصولات جدیدی که قبلا شاهد حضور آن‌ها نبوده‌ایم را طراحی و تولید کنند. البته متاسفانه کمپانی اسوس تا کنون از محصول جدید و متفاوتی رو نمایی نکرده است. به عبارت دیگر ما شاهد حضور GTX 1080 در همان لباس‌هایی هستیم که قبلا بر تن GTX 980 بود و تغییر خاصی را مشاهده نکردیم.

GTX 1080 Turbo design

به هر حال بگذریم. امروز با معرفی کارت گرافیک نسخه رفرنس GTX 1080 از اسوس در خدمت شما هستیم. این کارت گرافیک که GTX 1080 Turbo نام گرفته است، از طراحی مرجع GTX 1080 پیروی می‌کند. البته اسوس کمی در انتخاب نام شیطنت کرده و نامی فریبنده برای محصول خود برگزیده است. GTX 1080 Turbo مجهز به تراشه GP104-400 انویدیا می‌باشد که در فکانس پایه 1607 مگاهرتز فعالیت می‌کند. در صورت لزوم و در حین فشار کاری، تکنولوژی GPU Boost 3.0 به کمک پردازنده گرافیکی آمده و فرکانس آن را تا 1733 مگاهرتز ارتقا می‌بخشد. بنابراین شاهد نسخه اورکلاک شده GTX 1080 نیستیم و به همین دلیل است که اشاره کردیم نام کارت گرافیک، فریبنده انتخاب شده است. چیپ‌های حافظه نیز از نوع GDDR5X با فرکانس موثر 10 گیگاهرتز می‌باشند که تفاونی با نسخه Founders Edition ندارد.

asusGTX 1080 Turbo

جهت تامین توان مورد نیاز کارت گرافیک GTX 1080 Turbo یک عدد کانکتور PCI-E هشت پین کافی خواهد بود. خروجی‌های تصویر کارت گرافیک یاد شده درست همانند نسخه StriX کمپانی اسوس، شامل دو عدد درگاه HDMI 2.0b و دو عدد DisplayPort 1.4 می‌باشد. یک عدد درگاه DVI-D نیز جهت پوشش نیاز کاربرانی که مانیتورهای ارزان قیمت‌تری را در اختیار دارند پیش‌بینی شده است که مشکلی از این بابت به وجود نیاید.

GTX 1080 Turbo

به دلیل پیروی کارت گرافیک مورد بحث ما از طراحی مرجع، نمی‌توانیم انتقادی از این کارت گرافیک داشته باشیم. در نهایت انتظار می رود قیمت GTX 1080 Turbo چیزی بین 599 تا 679 دلار مطابق با بازه‌ی قیمتی نسخه پایه و StirX باشد.

 

منبع: TechPowerUp