متن اصلی

نصب نرم‌افزار و استفاده از انبوه تعداد برنامه‌های توسعه یافته برای انواع سیستم‌عامل‌های حال حاضر سخت‌افزارهای مختلف یکی از اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین مراحل استفاده از رایانه‌های شخصی به شمار رفته و همان‌طور که مستحضر می‌باشید عملکرد صحیح سخت‌افزار یا به‌عبارتی‌دیگر کنترل آن تنها به مدد و یاری استفاده از برنامه‌هایی تحت عنوان نرم‌افزار امکان‌پذیر می‌باشد. درحالی‌که برخی از نرم‌افزارهای توسعه یافته نظیر درایورهای راه‌انداز انواع سخت‌افزارهای حیاتی رایانه (کارت گرافیک، کارت صدا و …) با دارا بودن دسترسی‌های سطح پایین یا به‌عبارتی‌دیگر ریشه‌ای جهت کنترل مستقیم سخت‌افزار به کار گرفته می‌شوند، بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر ساخته دست کمپانی‌های اول شخص یا سوم شخص موجود تنها در جهت به کار بستن خلاقیت و مهیاسازی بسترهایی لازمه جهت شیرین سازی زندگی به کام مشترکان خود و کسب رضایت آن‌ها توسعه پیدا می‌کنند. سیستم‌عامل‌های قدرتمند و محبوب عصر کنونی نظیر ویندوز، آندروید، لینوکس و … همان‌طور که مستحضر هستید میزبان تعداد انبوهی برنامه و نرم‌افزار در انواع دسته‌بندی‌های مختلف بوده و دست کاربران خود را جهت استفاده از حداکثر پتانسیل سخت‌افزار خود باز گذاشته‌اند.

بدون شک یکی از بزرگ‌ترین منابع مورد دسترس کاربران در اقصی نقاط کره خاکی فوق جهت خرید، دانلود و استفاده از انبوه نرم‌افزارهای مورد نیاز سیستم‌عامل کنونی شخص شبکه جهانی وب یا به‌عبارتی‌دیگر اینترنت می‌باشد. درحالی‌که برخی از توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مختلف به‌منظور انتشار و دسترسی عموم مردم محصولات خود را در قالب فایل‌های فشرده همراه با پسوند zip ،rar و … منتشر می‌کنند، بسیاری از توسعه‌دهندگان قالب‌های نامبرده جهت انتشار محصولات خود را مناسب ندانسته و به استفاده از فایل‌های نصبی همراه با پسوندهایی نظیر EXE ،APK و … روی می‌آورند. پسوندهای مذکور همان‌طور که مشخص است حاوی تعداد انبوه فایل‌های مورد نیاز برنامه توسعه یافته جهت عملکرد صحیح بوده و با دارا بودن رابط کاربری و استفاده از قدم‌های متعدد جهت راهنمایی کاربر به‌منظور نصب و استخراج فایل‌های قرار گرفته در دل آن گزینه بسیار ایده آلی به شمار می‌آید. نرم‌افزارهای سوم شخص بسیاری به‌منظور تهیه و ساخت فایل نصبی قابل پشتیبانی توسط سیستم‌عامل مربوطه در سطح اینترنت موجود می‌باشند. کمپانی قدرتمند مایکروسافت در جهت کسب رضایت مشترکان محصول بسیار پرطرفدار خود و در راستای تحقق شعار مشتری مداری برنامه‌‌ای بسیار ساده و عین حال کاربردی تحت عنوان iExpress جهت طراحی و ساخت فایل‌های نصبی EXE را در سیستم‌عامل خود گنجانده است. پیش از پرداختن به موضوع آموزش ذکر این نکته ضروری است که برنامه نامبرده در مقایسه با نرم‌افزارهای سوم شخص موجود در اینترنت ممکن است از امکانات کمتری به‌منظور شخصی‌سازی فایل نصبی و … برخوردار باشد، اما برای شروع و آشنایی با چگونگی طراحی و ساخت فایل‌های مذکور گزینه مناسبی به شمار می‌آید.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره نمایان شده عبارت iExpress.exe را تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که برنامه مذکور به اجرا در می‌آید.

مکانیسم برنامه مذکور بر پایه طراحی و توسعه یک فایل با قابلیت استخراج به صورت خودکار (SED) در ابتدای ساخت پروژه‌های مربوطه طراحی شده است. درصورتی‌که پروژه‌ای را پیشتر طراحی کرده و اطلاعات آن را در قالب یک فایل SED ذخیره‌سازی کرده‌اید گزینه دوم را انتخاب کنید. در غیر این صورت گزینه ابتدایی را انتخاب کرده و بر روی کلید Next کلیک کنید.

پنجره نمایان شده حاوی اطلاعاتی در خصوص عملکرد خودکار برنامه پس از استخراج تمامی فایل‌های قرار گرفته در دل آن می‌باشد. گزینه اولیه پس از استخراج تمامی محتویات فایل میزبان پیش از صدور اجازه جهت استفاده کاربر یکی از فایل‌های قرار گرفته در آن یا دستورالعمل به‌خصوص را به اجرا در می‌آورد. گزینه نامبرده هنگامی‌که توسعه‌دهنده قصد ایجاد تغییراتی در رجیستری سیستم‌عامل به‌منظور عملکرد صحیح نرم‌افزار خود و … را دارد به کار گرفته می‌شود.

گزینه ثانویه تنها محتویات فایل میزبان را استخراج کرده و دستورالعمل یا برنامه به خصوصی پس از اتمام روند عملیات به اجرا در نمی‌آید.

گزینه سوم نیز در جهت فشرده‌سازی تعداد انبوهی از انواع پرونده‌های مختلف در قالب فایل‌های کابینت با قابلیت استخراج به صورت خودکار توسط یک فایل ابتدایی یا به‌عبارتی‌دیگر اصلی به کار گرفته می‌شود. بر طبق نیاز خود گزینه مربوطه را انتخاب کنید. مراحل پیشروی مقاله آموزشی فوق بر پایه گزینه دوم می‌باشند.

iexpress-picture1

پنجره نمایان شده در جهت انتخاب عنوانی به‌منظور نمایش در نوار ابزار کادرهای محاوره‌ای به کار گرفته می‌شود. انتخاب عنوان ضروری بوده و در صورت عدم انجام آن برنامه از ورود به مرحله بعد جلوگیری به عمل می‌آورد.

پنجره نمایان شده در نمایش کادر محاوره‌ای صدور اجازه توسط کاربر به‌منظور نصب نرم‌افزار یا به‌عبارتی‌دیگر استخراج محتویات قرار گرفته در بطن فایل میزبان نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند. درصورتی‌که قصد دارید برنامه پیش از شروع به کار خود پنجره‌ای را گشوده و در انتظار صدور تأییدیه از جانب کاربر مبنی بر ادامه کار به سر ببرد گزینه Prompt user with را انتخاب کرده و در محدوده تعیین شده متنی را به‌منظور نمایش در کادر محاوره‌ای تایپ کنید. درصورتی‌که قصد دارید برنامه مستقیماً اجرا شده و تأییدیه‌ای از جانب کاربر صادر نشود گزینه No Prompt را انتخاب کنید.

iexpress-picture2

پنجره نمایان شده حاوی اطلاعاتی در خصوص سلب مسئولیت و توافقنامه‌های منعقد بین توسعه‌دهنده و کاربر می‌باشد. درصورتی‌که توسعه‌دهنده محدودیت‌هایی را در خصوص نحوه استفاده، انتشار و … برنامه خود در سر دارد ابتدا باید تمامی اطلاعات را در قالب یک فایل متنی با پسوند txt ذخیره‌سازی کرده و سپس با انتخاب گزینه Display a license و درج آدرس فایل مربوطه تمامی اطلاعات را پیش از نصب برنامه در معرض دید کاربر قرار دهد. در غیر این صورت با انتخاب گزینه Do not display a license اطلاعاتی مبنی بر سلب مسئولیت و … توسط برنامه به نمایش در نمی‌آید.

در پنجره نمایان شده تمامی پرونده‌های قرار گرفته در بطن فایل اجرایی نصبی باید مورد انتخاب قرار گیرند. ابتدا بر روی گزینه Add کلیک کرده و سپس تمامی پرونده‌های مربوطه را انتخاب کنید. خوشبختانه محدودیتی در انتخاب تعداد پرونده‌های موجود وجود ندارد، اما ذکر این نکته ضروری است که افزایش تعداد پرونده‌ها به افزایش حجم فایل خروجی و به دنبال آن افزایش مدت زمان مورد نیاز به‌منظور ساخت فایل اجرایی نصبی منتهی می‌شود. در نهایت پس از انتخاب تمامی فایل‌های مدنظر بر روی گزینه Next کلیک کنید.

iexpress-picture3

صفحه بعد در نحوه نمایش پنجره برنامه در طی روند عملیات نصب تأثیرگذار می‌باشد. گزینه ابتدایی در حالت کلی پنجره برنامه را با رزولوشن پیش‌فرض به نمایش درآورده و امکان ارسال آن به نوار وظیفه به‌منظور پاک‌سازی محیط میز کار نیز میسر می‌باشد. پیشنهاد می‌شود در صورت امکان گزینه پیش‌فرض را انتخاب کنید. در نهایت پس از انتخاب گزینه مورد نظر بر روی کلید Next کلیک کنید.

پنجره نمایان شده نیز کادر محاوره‌ای را پس از اتمام روند عملیات استخراج فایل‌های مربوطه به‌عنوان حسن خطام برنامه به نمایش در می‌آورد. درصورتی‌که قصد دارید پیغامی بر روی صفحه نمایشگر کاربر ظاهر شود ابتدا گزینه Display message را انتخاب کرده و سپس در محدوده تعیین شده عبارتی را تایپ کنید. در غیر اینصورت گزینه No message را انتخاب کرده و بر روی کلید Next کلیک کنید.

iexpress-picture4

اکنون در پنجره پیشرو ابتدا بر روی گزینه Browse کلیک کنید و مکانی را به‌عنوان محل ذخیره‌سازی فایل خروجی انتخاب کرده و نامی را به آن نسبت دهید. گزینه‌ ابتدایی قرار گرفته در بخش Options پیشروی برنامه در هنگام عملیات استخراج و انیمیشن‌های مربوطه را از دید کاربر پنهان کرده و تنها پنجره اصلی برنامه در هنگام روند عملیات قابل مشاهده می‌باشد. گزینه ثانویه نیز در صورت عدم انتخاب در نمایش نام پرونده‌های موجود اختلال ایجاد می‌کند. اگر تعداد کاراکترهای پرونده‌های قرار گرفته در فایل اصلی از محدوده تعیین شده بیشتر باشند نرم‌افزار به صورت خودکار در هنگام عملیات استخراج نام فایل‌های موجود را تغییر داده و تعداد کاراکترهای اضافی را حذف می‌کند. درصورتی‌که قصد دارید نام پرونده‌ها کامل نمایش داده شوند گزینه ثانویه را فعال کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

اکنون پنجره نهایی نمایان شده نقش عمده‌ای را در ساخت فایل با قابلیت استخراج خودکار یا به‌عبارتی‌دیگر SED ایفا می‌کند. فایل‌های SED در حالت پیش‌فرض تمامی تنظیمات پرونده‌های فایل اجرایی نصبی را ذخیره کرده و امکان تغییر مجدد آن‌ها در آینده نیز میسر می‌باشد. درصورتی‌که فایل نصبی برنامه توسعه یافته در آینده شاهد تغییراتی از جانب کاربر (به‌عنوان‌مثال شخص قصد تغییر پیغام نمایان شده در کادر محاوره‌ای تأییدیه پیشروی و حسن خطام را در سر دارد) باشد دیگر طی کردن تمامی مراحل و ساخت مجدد فایل نصبی ضروری نبوده و شخص توسعه‌دهنده می‌تواند تغییرات مدنظر را در فایل SED ذخیره شده اعمال نماید. درصورتی‌که قصد دارید همان‌طور که پیشتر گفته شد فایل تهیه شده را در آینده تغییر دهید گزینه Save Self Extraction Directive (SED) File را انتخاب کرده و مکانی را به‌عنوان محل ذخیره‌سازی آن تعیین کنید. در غیر این صورت گزینه Don’t save را انتخاب کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

iexpress-picture5

پنجره نمایان شده حاوی اطلاعاتی در خصوص تأییدیه توسعه‌دهنده مبنی طراحی و ساخت فایل اجرایی می‌باشد. بر روی گزینه Next کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که روند تهیه و ساخت فایل اجرایی نصبی آغاز می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که حجم و سرعت ساخت فایل خروجی باتوجه به تعداد پرونده‌های موجود متغیر می‌باشد. درنهایت پس از به اتمام رسیدن روند عملیات پیغامی مبنی بر “بسته شما ساخته شد” بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود. بر روی گزینه Finish کلیک کرده و سپس به محل ذخیره‌سازی فایل خروجی مراجعه کنید. مشاهده می‌کنید که فایل نصبی اجرایی در قالب پسوند EXE ساخته شده و مورد دسترسی قرار گرفته است.