متن اصلی

آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که دسترسی به تمامی اطلاعات ذخیره شده در رایانه شخصی و دست‌یابی به آن‌ها در هر مکان و زمان چه مقدار می‌تواند در گره‌گشایی از مشکلات و صرفه‌جویی در وقت تأثیرگذار باشد؟

حمل اطلاعات شخصی یا به‌عبارتی‌دیگر دسترسی به اطلاعات مهم و حیاتی از دیرباز تاکنون یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیشروی کاربران و افراد فعال در حوزه فناوری اطلاعات به شمار رفته و با وجود پیشرفت‌های انجام شده و پای در میدان گذاشتن فناوری‌های نوین و تازه نفس سیل عظیم موانع و مشکلات سد راه چالش نامبرده هنوز به صورت کامل مرتفع نگردیده و مستلزم تلاش و کوشش‌های فراوانی می‌باشد. درحالی‌که بسیاری از کاربران و اشخاص مختلف استفاده از سخت‌افزارهایی نظیر لپ‌تاپ، دیسک سخت خارجی، فلش مموری و … را به منظور انتقال و دسترسی به اطلاعات مهم و حیاتی خود در هر زمان و مکان در اولویت قرار داده‌اند، محدودیت‌هایی نظیر سنگینی لپ‌تاپ و مشکلات موجود جهت حمل آن، عدم در اختیار داشتن سخت‌افزارهای مناسب و مربوطه جهت دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در فلش مموری، دیسک سخت خارجی و … از محبوبیت استراتژی‌های نامبرده کاسته و نقش به سزایی را در روی آوردن کاربران به راه‌حل‌های نوین نظیر کنترل رایانه شخصی از راه دور و … به خود اختصاص داده‌اند. کمپانی مایکروسافت در هفتمین نسخه از سیستم‌عامل قدرتمند خود و نسخه‌های منتشر شده پس از آن قابلیتی بسیار جذاب و کاربردی تحت عنوان کنترل رایانه شخص از راه دور (Remote Deaktop) را گنجانده است که بسترهای لازمه به منظور در اختیار گرفتن و کنترل کامل رایانه شخصی بدون نیاز به دسترسی فیزیکی را به راحتی فراهم آورده است. مکانیسم مذکور همان‌طور که پیشتر گفته شد با به کارگیری و استفاده از انواع پروتکل‌های الحاقی مختلف به کاربر اجازه می‌دهد تا کنترل رایانه شخصی خود را بدون نیاز به دسترسی فیزیکی آن از چندین کیلومتر فراتر به انجام رساند. بدون شک فناوری نامبرده از پتانسیل بسیار بالایی در مرتفع سازی مشکلات پیشروی کاربران برخوردار می‌باشد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر نحوه فعال‌سازی مکانیسم مذکور در رایانه هدف و کنترل از راه دور آن به‌وسیله یک تبلت را می‌آموزیم، اما پیش از پرداختن به موضوع بهتر است به صورت گسترده‌تری با مکانیسم مذکور آشنا شویم.

همان‌طور که مستحضر هستید قطعاتی نظیر موس، صفحه‌کلید، مانیتور و … سخت‌افزارهای تشکیل دهنده ساختار کلی رایانه‌های شخصی می‌باشند که برخی از آن‌ها نظیر موس و صفحه‌کلید به عنوان سخت‌افزارهای ورودی اطلاعات مسئولیت ارسال داده‌ها یا به‌عبارتی‌دیگر فراهم‌سازی بسترهای لازمه به منظور برقراری ارتباط کاربر با رایانه به کار گرفته شده و برخی دیگر نظیر مانیتور، پرینتر و … نیز به عنوان سخت‌افزارهای خروجی جهت برقراری ارتباط معنادار و قابل‌فهم رایانه با کاربر ایفای نقش می‌کنند. سخت‌افزارهای قرار گرفته در دل رایانه نظیر پردازنده مرکزی، تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی، حافظه اصلی و … در حالت کلی به صورت کاملاً خودکار عمل کرده و به پردازش دستورات ورودی و خروجی می‌پردازند و برخلاف باور همگان کنترل ارادی سخت‌افزارهای نامبرده از عهده کاربر خارج می‌باشد. اکنون تمامی سخت‌افزارهای ورودی و خروجی در حالت کلی مستقیماً به رایانه شخصی متصل شده و سنگینی وظیفه تعامل با کاربر را بر دوش می‌کشند و شخص نیز با دسترسی فیزیکی به آن‌ها به کنترل رایانه خود می‌پردازد، اما همان‌طور که پیشتر گفته شد کنترل از راه دور رایانه‌های شخصی به لطف پای در میدان گذاشتن فناوری‌های نوین و تازه نفس هم اکنون به حقیقت پیوسته و دیگر همانند گذشته در قالب یک رویا یاد نمی‌شود. فناوری نامبرده در حقیقت به کاربر اجازه می‌دهد تا ارسال تمامی دستورات ورودی خود را که در حالت سنتی به‌وسیله برقراری تعامل فیزیکی با سخت‌افزارهایی نظیر موس، صفحه‌کلید و … به انجام می‌رساند بوسیله یک رایانه دیگر، تبلت، تلفن همراه هوشمند، لپ‌تاپ و … با استفاده از بسترهای شبکه نظیر اینترنت یا شبکه‌های محلی نظیر وای فای به رایانه هدف تحقق بخشیده و سپس رایانه مذکور نیز پس از دریافت دستورات ورودی و پردازش آن‌ها به‌وسیله سخت‌افزارهای قرار گرفته در دل خود تصاویری که در حالت عادی بر روی مانیتور نمایان می‌شوند را به‌وسیله بسترهای شبکه به رایانه قرار گرفته در دسترس کاربر یا به‌عبارتی‌دیگر کلاینت ارسال می‌کند. رایانه هدف در استفاده از فناوری مذکور در قالب یک سرور عمل کرده و پروتکل‌های واسطه‌ای نظیر RDP و … در برقراری ارتباط از راه دور نقش اساسی را ایفا می‌کنند. پروتکل نامبرده اطلاعات را فشرده کرده و به کمک اتصال TCP/IP به مخابره آن‌ها می‌پردازد.

simple_RDS_Diagram

مکانیسم مورد بحث در موضوع مقاله فعلی شباهت بسیاری به فناوری ابری یا به‌عبارتی‌دیگر Cloud داشته و علاوه بر مزایای فراوان از معایبی نیز برخوردار می‌باشد. اتصال اینترنت به منظور مخابره اطلاعات ارسالی و دریافتی به‌وسیله پروتکل‌های موجود نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و تأخیر در انتقال اطلاعات در صورت عدم استفاده از اتصالات شبکه با پهنای باند مناسب و قابل قبول اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. علاوه بر آن رایانه هدف که کاربر قصد کنترل از راه دور آن را دارد نیز باید تمام مدت روشن و فعال باشد. قابلیت خاموش‌سازی رایانه شخصی از راه دور امکان‌پذیر می‌باشد، اما روشن‌سازی آن به دلیل عدم اتصال کلاینت به سرور دیگر از عهده کاربر خارج بوده و شخصی به صورت فیزیک باید به روشن‌سازی رایانه هدف یا به‌عبارتی‌دیگر سرور بپردازد. همان‌طور که پیشتر گفته فناوری مورد بحث با استفاده از اینترنت و پروتکل‌های الحاقی موجود به مخابره اطلاعات پرداخته و کاملاً پرواضح می‌باشد که ترافیک اینترنت زیربنای دریافت و ارسال تمامی اطلاعات یا به‌عبارتی‌دیگر دانلود و آپلود داده‌ها بوده و مجدداً عدم جلوگیری از مصرف ترافیک اینترنت امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد، اما ذکر این نکته ضروری است که درصورتی‌که کاربر با استفاده از شبکه محلی نظیر وای فای بسترهای لازمه به منظور کنترل از راه دور رایانه را فراهم آورده باشد دیگر ترافیک اینترنت در انتقال داده‌ها نقشی نداشته و تمامی اطلاعات با استفاده از پروتکل‌های محلی به صورت مستقیم توسط امواج بی‌سیم وای فای مخابره می‌شوند. مصرف ترافیک اینترنت در صورتی اجتناب‌ناپذیر می‌باشد که شخص با استفاده از اینترنت به مخابره اطلاعات پرداخته و شبکه محلی در دریافت و ارسال داده‌ها نقشی را ایفا نمی‌کند. وجود نرم‌افزار سرور RDP در رایانه هدف و نصب نرم‌افزار کلاینت بر روی رایانه یا سخت‌افزار کنترل از راه دور جهت به کارگیری مکانیسم مذکور الزامی می‌باشند. تمامی سیستم‌عامل‌های کمپانی قدرتمند مایکروسافت از نسخه هفتم به بعد و همچنین سیستم‌عامل‌های نسخه سرور میزبان نرم‌افزار RDP بوده و دانلود جداگانه آن ضروری نمی‌باشد.

ابتدا رایانه‌ای که قصد کنترل از راه دور آن را دارید (رایانه سرور) راه‌اندازی کنید.

کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و در پنجره نمایان شده عبارت Control panel را تایپ کرده و اینتر را بفشارید. مشاهده می‌کنید که پنجره کنترل پنل نمایان می‌شود.

بر روی آیکون System کلیک کرده و سپس در پنجره نمایان شده از پنل قرار گرفته در سمت چپ بر روی گزینه Remote settings کلیک کنید.

windows-10-remote-settings

در پنجره نمایان شده ابتدا به تب Remote مراجعه کرده و سپس گزینه Allow remote connections to this computer را به حالت فعال تغییر دهید. گزینه دوم به منظور افزایش امنیت اتصال ایفای نقش کرده و در حالت پیش‌فرض نیز فعال می‌باشد. پیشنهاد می‌شود گزینه نامبرده را به حالت غیرفعال تغییر ندهید.

remote-control-desktop

در حالت پیش‌فرض تمامی کاربران رایانه هدف که دارای دسترسی مدیریت (Administrator) به سیستم‌عامل می‌باشند توانایی اتصال و کنترل از راه دور را نیز دارا می‌باشند. در صورتی که تعداد چندین کاربر رایانه هدف را مورد استفاده قرار داده و شخص مدیر قصد محدودسازی دسترسی کاربران فوق را دارد با کلیک بر روی گزینه Select Users و انتخاب گزینه Add می‌توان به دسترسی کاربران مربوطه را با محدودیت همراه ساخت. ذکر این نکته ضروری است که کاربران قرار گرفته در لیست توانایی دسترسی به رایانه و کنترل از راه دور آن را دارا بوده و تمامی کاربران با دسترسی مدیریت نیز بدون نیاز به قرارگیری در لیست توانایی دسترسی به رایانه هدف را دارا می‌باشند.

اکنون بسترهای لازمه به منظور کنترل از راه دور رایانه هدف (سرور) فراهم می‌باشند. همان‌طور که پیشتر گفته سخت‌افزارهای کلاینت نظیر رایانه‌ شخصی، لپ‌تاپ، تلفن‌همراه هوشمند، تبلت و … در حالت کلی نیازمند نصب نرم‌افزاری جهت برقراری ارتباط از راه دور با رایانه سرور می‌باشند. خوشبختانه کمپانی قدرتمند مایکروسافت طیف محدودی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های حال حاضر نظیر ویندوز، ویندوز فون، آندروید و IOS را تحت پوشش خود در آورده و برنامه نامبرده را بر پایه سیستم‌عامل‌های مذکور منتشر ساخته است. آموزش مقاله فوق بر پایه سیستم‌عامل آندروید می‌باشد.

پس از دانلود و نصب نرم‌افزار کلاینت متناسب با سیستم‌عامل مربوطه آن را اجرا کنید.

عبارت کلیدی Microsoft Remote Desktop را در فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی نظیر گوگل پلی، آپ استور، مایکروسافت استور، کافه بازار و … جستجو کرده و نسخه متناسب با سیستم‌عامل برنامه نامبرده را دانلود و نصب کنید.

microsoft-remote-desktop-android-windows

پس از به پایان رسیدن روند نصب، نرم‌افزار مربوطه را اجرا کنید.

بر روی آیکون + قرار گرفته در قسمت سمت راست بالای صفحه‌ کلیک کرده و سپس در منوی کشویی نمایان شده بر روی گزینه Desktop کلیک کنید.

در کادر PC Name نام رایانه هدف یا IP آدرس آن را تایپ کنید. پیشنهاد می‌شود در صورت امکان و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده IP آدرس رایانه هدف را در کادر نامبرده تایپ کنید. درصورتی‌که IP آدرس رایانه هدف را در اختیار ندارید مراحل زیر را دنبال کنید، در غیر اینصورت مستقیماً به مرحله بعد مراجعه کنید.

 microsoft-remote-desktop-client

در رایانه هدف ابتدا کلید ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره نمایان شده عبارت CMD را تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که منوی اجرای دستورات نمایان می‌شود.

دستور ipconfig را به منظور دریافت لیستی از تمامی IP آدرس‌های اختصاص یافته به رایانه فعلی تایپ کنید.

گزینه IPv4 Address قرار گرفته در زیرمجموعه آداپتور Ethernet adaptor Ethernet حاوی آی‌پی آدرس مخصوص رایانه هدف می‌باشد. از فاش شدن آدرس نامبرده به شدت جلوگیری کرده و علاوه بر آن رایانه هدف به منظور افزایش امنیت دسترسی از راه دور نیز در صورت امکان دارای رمز عبور باشد، در غیر این صورت دسترسی کاربران دیگر و کنترل از راه دور رایانه توسط اشخاص ناخواسته امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که دسترسی رایانه هدف هنگام کنترل از راه دور توسط کاربران دیگر قطع شده یا به‌عبارتی‌دیگر شخص قربانی از دسترسی به رایانه خود آگاهی پیدا می‌کند.

cmd-ipconfig-command

پس از تایپ آدرس نامبرده یا نام رایانه هدف بر روی گزینه Save کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که دسترسی جدیدی تحت عنوان یا آدرس درج شده ساخته می‌شود.

بر روی دسترسی جدید ساخته شده یک مرتبه کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پیغامی حاوی “گواهی عدم تائید اتصال” نمایان می‌شود که شامل اطلاعاتی در خصوص عدم وجود بسترهای اعتمادی لازمه به منظور اتصال بی‌خطر به رایانه مربوطه و … می‌باشد. ازآنجایی‌که رایانه هدف متعلق به شخص شما می‌باشد بر روی گزینه Connect کلیک کنید.

client-untrusted-connection

پیغام نامبرده در هر بار اتصال به رایانه هدف نمایان می‌شود. درصورتی‌که قصد عدم نمایش آن را دارد گزینه Don’t ask me again for connections to this compute را فعال کرده و سپس بر روی گزینه Connect کلیک کنید.

درصورتی‌که رایانه هدف میزبان چندین کاربر و رمز عبور می‌باشد پنجره‌ای در خصوص درج نام کاربری مربوطه و رمز عبور آن نمایان می‌شود. مجدداً اطلاعات تکمیلی را تایپ کرده و بر روی گزینه Connect کلیک کنید.

client-remote-connection

منتظر بمانید تا روند عملیات به پایان رسیده و اجازه دسترسی و کنترل از راه دور رایانه هدف صادر شود. همان‌طور که پیشتر گفته شد رایانه هدف باید روشن بوده و علاوه بر آن دسترسی به اینترنت یا شبکه محلی نیز برای آن مقدور باشد. پس از صدور تأییدیه لازمه به منظور دسترسی از راه دور رایانه سرور بلافاصله مشاهده می‌کنید که دسترسی رایانه هدف قطع شده (رایانه هدف Log out) و صفحه میزکار آن بر روی سخت‌افزار کلاینت (در اینجا تبلت) نمایان می‌شود. اکنون تمامی تغییرات انجام گرفته توسط کاربر در سیستم ثبت شده و منابع اشتراکی بین رایانه سرور و سخت‌افزار کلاینت نیز به صورت کاملاً یکسان می‌باشند.

درصورتی‌که قصد قطع ارتباط از راه دور کلاینت و رایانه شخصی را دارید بر روی آیکون مشخص شده در تصویر یک مرتبه کلیک کرده و سپس در پنل نمایان شده در سمت چپ صفحه دسترسی فعلی را قطع کنید. ذکر این نکته ضروری است اگر کاربری کنترل رایانه هدف را به دست گیرد دسترسی شخص کلاینت با اختلال مواجه شده و ارتباط متوقف می‌شود.

activated-remote-session

درج نام کاربری و رمز عبور مربوطه (کاربری از رایانه هدف که قصد دسترسی و کنترل آن را دارید) در هر بار برقراری ارتباط از راه دور با رایانه هدف ضروری می‌باشد. درصورتی‌که قصد دارید در هر بار اتصال کنترل کاربر خاصی را به دست بگیرید در صفحه اصلی نرم‌افزار کلاینت انگشت خود را از سمت چپ به راست بکشید تا منوی تنظیمات اضافی و پیشرفته برنامه نمایان شود. بر روی گزینه User accounts یک مرتبه کلیک کنید.

در صفحه نمایان شده بر روی آیکون + قرار گرفته در قسمت بالایی سمت راست صفحه یک مرتبه کلیک کرده و سپس در پنجره نمایان شده نام کاربری و رمز عبور مربوطه را وارد کنید.

اکنون مجدداً در صفحه اصلی کلاینت بر روی آیکون مربوطه (به شکل سه نقطه قرار گرفته در زیر هم) در دسترسی ساخته شده کلیک کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید.

در پنجره نمایان شده بر روی منوی کشویی User name یک مرتبه کلیک کرده و سپس نام کاربری که در بخش پیشین به برنامه اضافه کردید را انتخاب کرده و بر روی Save کلیک کنید.

client-user-accounts

جهت برقراری ارتباط و کنترل مجدد رایانه از راه دور بر روی دسترسی ساخته شده (موجود در صفحه اصلی نرم‌افزار کلاینت) یک مرتبه کلیک کرده و تا پایان روند عملیات و صدور تأییدیه دسترسی مجاز شکیبا باشد.

این امکان وجود دارد که هنگام برقراری ارتباط خطاهایی نظیر کد 0x204 یا 0x207 و … بروز پیدا کرده و اجازه دسترسی از راه دور به کلاینت داده نشود. خطاهای نامبرده به دلیل وجود نرم‌افزارهایی نظیر آنتی‌ویروس یا جلوگیری از دسترسی کلاینت توسط دیوار آتشین سیستم‌عامل رایانه هدف ایجاد می‌شود. در صورت بروز مشکلات نامبرده اجازه دسترسی کلاینت (تحت عنوان Remote Desktop) را از طریق دیوار آتشین و نرم‌افزار آنتی‌ویروس رایانه هدف صادر کنید.