متن اصلی

اکثر مردم پاره‌ای از وقت خود را جهت گوش سپردن به موسیقی، تماشای یک فیلم سینمایی و یا بازی با اسمارت‌فون یا رایانه شخصی خود صرف می‌کنند. در این میان شاید بالای 70 درصد، هدفون را جهت شنیدن صدا انتخاب می‌کنند. یکی از مهمترین دلایل انتخاب هدفون‌ها از سوی مردم، علاوه بر سهولت در حمل و نقل و جابجایی، عدم ایجاد مزاحمت برای دیگران است. اما حالا که قرار است روزانه مقداری از زمان خود را با هدفون بگذرانیم بهتر است هنگام خرید این وسیله به نکاتی که اشاره خواهیم کرد توجه کافی داشته تا در قبال مبلغ پرداختی، انتخابی شایسته داشته باشیم.

به طور کلی جهت انتخاب یک هدفون مناسب دو فاکتور مهم در راس قرار دارند که ما نیز به بیان این دو مورد می‌پردازیم.

سهولت استفاده

امروزه انواع هدفون‌ها با ظواهر متفاوت، در بازار موجود هستند. اما از میان این تنوع واقعا کدام هدفون را انتخاب کنیم. کاملا حق دارید اگر کمی سردرگم شوید، اما قبل از هر چیز بهتر است به این مورد دقت شود که در استفاده طولانی مدت، با کدام هدفون احساس راحتی بیشتری می‌کنید. هدفون‌ها از لحاظ ظاهر کلی به دو دسته بیرون گوشی و داخل گوشی تقسیم می‌گردند. هدفون‌های داخل گوشی خود به دو دسته و نیز هدفون‌های بیرون گوشی هم به دو شکل یافت می‌شوند. گروه اول هدفون‌های داخل گوشی بیرون سوراخ گوش قرار می‌گیرند. این دسته، معمولا برای کسانی که مایل به استفاده از هدفون‌های داخل گوشی هستند اما سوراخ گوش ریزی دارند، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. البته این نوع، از عیب بزرگی به نام نشت صدا رنج می‌برند. اگر شما مایل نیستید صدایی که در حال شنیدن آن هستید را دیگران هم بشنوند، باید دور این نوع را خط بکشید. دلیل نشت صدا نیز طبیعتا به ساختار و طراحی این هدفون‌ها بازمی‌گردد. دسته‌ی بعدی، هدفون‌های داخل گوشی هستند که با داشتن نوعی لاستیک نرم کاملا وارد سوراخ گوش می‌شوند. این لاستیک نرم که اصتلاحا نویز کنسلر نیز نامیده می‌شود، از نشت صدا به محیط و یا ورود صداهای جانبی به گوش جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که این گونه هدفون‌ها در جلوگیری از نشت صدا، در بین سایرین موفق‌ترین به حساب می‌آیند. بنابراین اگر عدم نشت صدا در بالاترین اولویت شما جای دارد این گروه از هدفون‌ها، پاسخگوی نیاز شما هستند. در ضمن همه‌ی انواع هدفون‌های داخل گوشی به دلیل اندازه‌ی کوچکی که دارند، در محیط خارج از منزل گزینه‌ی مناسب‌تری جهت انتخاب هستند و در صورتی که مجهزبه میکروفون باشند، می‌توان جهت برقراری تماس تلفنی از آن‌ها استفاده کرد. البته در نظر داشته باشید که استفاده طولانی مدت از هدفون‌های داخل گوشی، میتواند باعث آسیب شنوایی گردد، پس در استفاده از این گروه هدفون‌ها، احتیاط را رعایت کنید. گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و یا استفاده‌ی طولانی مدت از هدفون‌های داخل گوشی، ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

in ear earphone

دسته‌ی بعدی هدفون‌های بیرون گوشی هستند. این دسته از هدفون‌ها توسط نوعی گیره یا دسته‌ای با خاصیت فنری، روی سر و بیرون گوش جای می گیرند. این هدفون‌ها نیز به دو نوع Full-Size که تماما گوش را پوشش داده و نوع رو گوشی تقسیم می‌شوند. انواع رو گوشی معمولا گزینه‌ی مناسبی جهت خرید نیستند چرا که صدای پخش شده توسط این نوع، به راحتی توسط دیگران قابل شنیدن است و ممکن است ایجاد مزاحمت کند. هدفون‌های رو گوشی تمام گوش را پوشش نمی‌دهند و معمولا در استفاده طولانی مدت باعث خستگی می‌شوند.

on ear headphone

 

اما Full-Size ها کاملا به دلیل پوشش سراسری گوش از ورود و خروج صدا به محیط جلوگیری به عمل می‌‌آورند. البته این نوع، به خوبی هدفون‌های داخل گوشی دارای نویز کنسلر، قادر به جلوگیری از ورود و خروج صدا نیستند اما به دلیل این‌که اکثر هدفون‌های پیشرفته‌ی حال حاظر دنیا در دسته هدفون‌های بیرون گوشی Full-Size قرار دارد و البته این صدای خروجی معمولا قابل تشخیص نیست، می‌توان از این مورد چشم پوشی کرد. لازم به ذکر است که هدفون‌های بیرون گوشی بر خلاف انواع داخل گوشی، در استفاده‌ی طولانی مدت آسیب کمتری به گوش می‌رسانند. اما به هر حال گوش دادن به صداهای بلند حتی با این دسته از هدفون ها به راحتی قادر است به شنوایی شما صدمه بزند.

Full size headphone

طول سیم سیم نیز از موارد مهمی است که اکثر کاربران توجه کافی به آن ندارند. در صورتی که طول سیم هدفون بیش از حد کوتاه و یا بلند باشد ممکن است شما را تا حد کنار گذاشتن هدفون انتخابی خود پیش ببرد. طولانی بودن بیش از حد سیم، باعث گره خوردن و کوتاه بودن بیش از حد، در مواردی که نیاز است هدفون به وسیله ای غیر از اسمارت فون و یا تبلت متصل شود، ممکن است مشکل ساز شود.

اندازه‌ی هدفون نیز از مواردی است که اغلب از آن غفلت می‌شود. در خرید هدفون‌های داخل گوشی توجه داشته باشید که لاستیک نویز کنسلر در سایزهای مختلف داخل جعبه موجود باشد. در حین انتخاب هدفون‌های بیرون گوشی نیز حتما به اندازه‌ی گوش و سر خود توجه کنید. خرید هدفونی که متناسب با سایز گوش و سر شما نباشد، مسلما باعث نشت صدا و در طولانی مدت باعث ایجاد خستگی می‌شود.

نوع ارتباط هدفون‌ می‌تواند بیسیم یا بوسیله سیم باشد. این به سلیقه شما بستگی دارد که کدام نوع را انتخاب می‌کنید اما به دلیل تاثیرات مخرب و گاها سرطان‌زای هدفون‌های بی‌سیم، خرید از این دسته را پیشنهاد نمی‌کنیم. همچنین در این دسته از هدفون‌ها به دلیل نیاز به باتری، پس از کاهش توان آن صدا قطع و وصل شده و نیاز به جایگزینی باتری جدید است. در ضمن حتما به جک ارتباطی هدفون توجه داشته باشید. امروزه استاندارد اکثر تلفن های همراه، رایانه‌های شخصی و یا دستگاه‌های پلیر جک 3.5 میلی‌متری است و جک‌های 2.5 میلی‌متری منسوخ شده به حساب می‌آیند.

 

کیفیت صدا

کیفیت خروجی صدای یک هدفون عامل بعدی تعیین کننده، هنگام انتخاب است. مسلما هر چه صدای تولیدی به واقعیت نزدیک‌تر باشد، هدفون بهتری را در اختیار داریم. هدفون‌ها از لحاظ درک سه بعدی که برای شنونده ایجاد می‌کنند به سه دسته 2.1 کاناله یا استریو، 5.1 کاناله و در نهایت 7.1 کاناله تقسیم می‌گردند. انواع استریو که البته به اشتباه 2.1کاناله نیز خوانده می‌شوند در واقع 2 کاناله هستند. هر کانال خود به دو بخش بم و ریز تقسیم می‌شود. هدفون‌های دو کاناله مرغوب معمولا از گرا‌ن‌ترین هدفون‌های 5.1 یا 7.1 کاناله نیز می‌توانند صدای با کیفیت‌تر و گسترده‌تری را تولید کنند اما دلیل اینکه به محصول بی رقیب در بازار تبدیل نشدند، ضعف در ایجاد صدای فراگیر سه بعدی نسبت به انواع 5.1 و 7.1 است. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که گوش سپردن به موسیقی اولویت اول شما است و یا صدایی با کیفیت‌تر و گسترده‌تر را نسبت به صدایی بسته‌تر ولی در عوض واقع‌گرایانه و فراگیرتر ترجیح می‌دهید و همچنین قصد هزینه‌های گزاف برای خرید یک هدفون را ندارید، ما با اطمینان خرید هدفون‌های استریو را به شما پیشنهاد می‌کنیم. البته هدفون های استریو خود همانند سایر هدفون های چند کاناله، طیف وسیعی به لحاظ مشخصات و کیفیت صدای خروجی دارند که در ادامه به این فاکتورها اشاره خواهیم کرد. دو دسته‌ی بعدی هدفون‌های 5.1 و 7.1 کاناله هستند که جهت پاسخ به نیاز کاربرانی که از صدای فراگیر استقبال می‌کنند ساخته شده است. این دسته از هدفون‌ها توسط مکانسیم‌های خاص شرکت تولیدکننده، قادر به شبیه سازی صدایی سه بعدی هستند بدین صورت که هر صدا جهت خود را دارد. البته مدل‌های بسیار گران قیمت این هدفون‌ها نیز می‌توانند در کنار ایجاد صدایی فراگیر، کیفیت قابل رقابت با هدفون‌های استریو ارائه دهند اما قیمت این نوع از هدفون‌ها واقعا گزاف است. هدفون‌های 7.1 و 5.1 کاناله نیز به اشتباه به این نام معروف شده‌اند. شاید دلیل این اشتباه اسپیکرها باشند چرا که اسپیکرها معمولا یک ساب‌ووفر و دو یا چند بلندگو دارند ولی در هدفون خبری از این موارد نیست.

7.1

نکته‌ی مهم بعدی فرکانس پاسخ‌گویی هدفون است. همه‌ی انسان‌ها قادر به درک محدوده‌ی فرکانسی 18 تا 20000 هرتز هستند. بنابراین کاملا واضح است که هر چه فرکانس پاسخ‌گویی یک هدفون با این رنج مطابقت بیشتری داشته باشد صدایی واقعی‌تر به گوش می رسد. هر چقدر حداقل میزان فرکانس قابل پخش توسط هدفون به عدد 18 هرتز نزدیک‌تر باشد، هدفون بیس‌های عمیق و لذت بخش‌تری را برای شنونده تولید می‌کند. مسلما هر چه مقدار مینیموم فرکانس قابل پخش توسط هدفون از 18 هرتز فاصله بگیرد(به سمت بیش از 18 هرتز برود)، از عمق بیس صدا کاسته خواهد شد که این ضعف، خود را در هنگام پخش فیلم‌های سینمایی یا گیم‌های اکشن به خوبی نشان خواهد داد. بنابراین در صورتی که هدفون انتخابی شما از مقدار مینیموم رنج شنوایی انسان فاصله داشته باشد انتظار نداشته باشید که هدفون شما بیس‌های عمیق و لذت بخشی را تولید کند! معمولا اگر هدفون توان پخش فرکانس تا مرز 20 هرتز را داشته باشد، بیس قابل قبولی را تولید می‌کند. البته ما پیشنهاد می‌کنیم که کمی هزینه بیشتری کرده و هدفونی را خریداری کنید که حداقل فرکانس 18 هرتز را به خوبی پخش کند. در سمت دیگر حداکثر فرکانس قابل پخش هدفون قرار دارد. هر چه این عدد به 20 کیلوهرتز نزدیک‌تر (یا بیش از آن) باشد بدین معنی است که هدفون منتخب شما، صداهای ریز را واقع‌گرایانه تر پخش می‌کند. بنابراین دقت کافی داشته باشید که حداکثر فرکانس قابل پخش هدفون بیش از یا نهایتا برابر با 20 کیلوهرتز باشد. در غیر اینصورت باید قید جزئیات و صداهای ریز را بزنید!

sound range

مورد بعدی حساسیت هدفون است. از موارد بسیار مهمی که حین پخش صداهای بلند، در کیفیت صدا تاثیر گذار است. به عبارت دیگر هر چه میزان حساسیت یک هدفون کم‌تر باشد به ازای یک مقدار مشخص ولتاژ بلندی صدای کم‌تری را ارائه می‌دهد. در عوض هر چه میزان حساسیت صدای هدفون بالاتر باشد، در پخش صداهای بلند قدرتمندتر ظاهر شده و به ازای یک ولتاژ مشخص صدای بلندتری را تولید می‌کند. اگر قصد گوش سپردن به موسیقی را دارید، هدفون‌هایی که حساسیت صوتی حدود 95 الی 105 دسی‌بل دارند می‌توانند برای شما مناسب باشند. هر چه حساسیت صدای یک هفون بیشتر باشد، می‌تواند برای گوش نیز مضرتر باشد چرا که خیلی راحت‌تر گوش شما را به آستانه‌ی دردناکی می‌رساند. اگر قصد انتخاب یک هدفون برای مصارف استدیویی و حرفه‌ای دارید، بهتر است هدفون‌هایی با حساسیت صدای بالای 105 دسی‌بل را برگزینید.

فاکتور بعدی حداکثر قدرت ورودی هدفون است که با توجه به نوع کاربری شما می‌تواند متغیر باشد. هدفون های داخل گوشی معمولا دارای مقادیر کمتر و هدفون‌های قدرتمندتر تحمل ورودی بیشتری را دارند. دوم امپدانس صدا است که به مقاومت سیم‌پیچ آهن ربای داخلی هدفون اشاره دارد. هر چه میزان امپدانس کم‌تر باشد، مقاومت سیم‌پیچ کمتر شده و شما با دستگاه‌های ضعیف‌تر می‌توانید به حداکثر صدای هدفون دست یابید، اما هر چه امپدانس بالاتر باشد مقاومت سیم پیچ افزایش یافته و نیاز به پلیر و کارت‌ صدای قدرتمندتری برای رسیدن به حداکثر کیفیت و حجم صدا خواهد بود. هدفون‌هایی که امپدانس بالایی دارند، قابلیت مانور و کنترل بهتری بر روی دیافراگم داشته و معمولا صدای مطلوب‌تری را تولید می‌کنند.

نکته پایانی که معمولا کمترین توجهی به آن نمی‌شود، وسیله‌ای است که قرار است هدفون به آن متصل گردد. اگر پردازشگر یا کارت صوتی تغذیه کننده‌ی هدفون از انواع مرغوب نباشد، هر چقدر هدفون قدرتمندتری هم در اختیار داشته باشید، تفاوت چندانی در کیفیت صدای خروجی مشاهده نمی‌کنید.

sound processor

در انتها لازم دیدیم به این مهم اشاره کنیم که به هیچ وجه فریب اعداد و ارقام اعلام شده در بخش رنج پاسخگویی صدا را نخورید. به تازگی در بسیاری از هدفون‌ها، فرکانس‌ پاسخ‌گویی زیر 18 و بالای 20 کیلوهرتز (حتی به طور مثال 4 تا 60 کیلوهرتز!) اعلام می‌شود که واقعا تاثیری در کیفیت صدا ندارد چرا که گوش انسان قادر به درک صدایی خارج از محدوده‌ی فرکانسی 18 تا 20 کیلوهرتز نیست. البته مقادیر بالاتر یا پایین‌تر از استاندارد ذکر شده اگر توسط هدفون مورد نظر شما پوشش داده شوند، می‌تواند به نوعی قدرت هدفون را در پخش گستره‌ی وسیع‌تری از اصوات نشان دهند که در نتیجه ممکن است در بعضی محصولات منجر به کیفیت پخش بهتر در رنج شنوایی انسان (18 هرتز تا 20 کیلوهرتز) گردد، اما این طور نیست که شما با داشتن یک هدفون با قابلیت پوشش فرضا 4 هرتز الی 60 کیلوهرتز بتوانید این فرکانس‌ها را نیز بشنوید! هدفونی که فرکانس‌های 18 تا 20 کیلوهرتز را پخش کند کاملا در این بخش قابل قبول محسوب می‌شود. البته توجه داشته باشید که به مواردی همچون حساسیت صدا، تعداد کانال‌ها، جنس مواد تشکیل دهنده و سهولت در استفاده و دیگر نکات ذکر شده نیز دقت کافی داشته باشید. در پایان امیدواریم پس از مطالعه و آگاهی کافی، هدفونی را انتخاب کنید که از گوش سپردن به صدای آن لذت ببرید.