متن اصلی

skylake overclocking

لطفا قبل از خواندن این بخش از مقاله، قسمت قبلی اورکلاک پردازنده های SkyLake، بررسی نقاط ضعف و قوت – بخش اول را مطالعه کنید.

پتانسیل اورکلاک و انتظارات

اکثر پردازنده های Haswell و Devil’s Canyon به طور میانگین تا 4.6 الی 4.7GHz اورکلاک می شوند اما این مسئله به هیچ وجه دلیل موجهی برای در نظر گرفتن چنین پتانسیل اورکلاکی برای پردازنده های Skylake نخواهد بود، افزایش فرکانسی پردازنده های Skylake تقریبا 28% الی 34% عملکرد بیشتر را در برنامه های انکود و ویرایش فیلم (x264) نسبت به نسل Sandy Bridge با فرکانس مشابه در بر خواهد داشت، این اختلاف در برنامه های بنچمارکی نظیر Cinebench نزدیک به 25% در مقایسه با Sandy Bridge بیشتر می باشد و در کنار آن 11% نسبت به نسل Haswell بهتر عمل خواهد کرد، پردازنده های Broadwell به دلیل TDP پایین تر و مطابق با آن ظرفیت اورکلاکی کمتر، همچنین ورود سریع محصولات Skylake زیاد مورد بحث اورکلاکر ها قرار نگرفته است.

skylake x264 benchmark

جداسازی IHS

طبق گفته اینتل مواد به کار رفته در بخش واسطه گرمایی بین پردازنده و IHS (پخش کننده حرارت یکپارچه یا همان محافظ تراشه از جنس مس و روکش نیکل) مشابه با پردازنده های نسل قبلی Devil’s Canyon می باشد و با نگاهی کلی به نمودارهای تغییرات دمایی و شباهت نزدیک دو نسل از پردازنده های مورد نظر در رفتار حرارتی به صحیح بودن این مسئله می توان پی برد، با تمامی این تفاسیر برداشتن IHS، قطعا در کنترل بهتر حرارت تولیدی پردازنده کمک شایانی می کند و تقریبا 10 الی 14 سانتی گراد اختلاف دمایی را در صورت برداشتن مؤفقیت آمیز IHS فراهم خواهد کرد، همیشه این عبارت را به ذهن بسپارید که دمای کمتر برابر با نیاز کمتر پردازنده به ولتاژ برای پایداری کلی خواهد بود، این بخش از عملیات اورکلاک تنها به افرادی که دارای تخصص لازم در مبحث جداسازی IHS هستند، توصیه می شود زیرا کوچکترین اشتباه به صدمه ای جبران ناپذیر به پردازنده منتهی خواهد شد.

cpu delidding

البته تعدادی از کمپانی های فعال در زمینه تولید و طراحی مادربرد نظیر MSI با فراهم سازی ویژگی منحصر به فردی تحت عنوان CPU Guard، خطرات احتمالی آسیب به پردازنده را هنگام برداشتن IHS کاهش داده اند. جداسازی پخش کننده حرارت معمولا به دو روش انجام می گیرد، در روش اول پس از حذف IHS، واسطه گرمایی یا Thermal Paste جایگزین می شود و سپس پخش کننده حرارت را دوباره روی پردازنده نصب می کنند در ادامه نیز خنک کننده را روی پردازنده قرار می دهند، در روش دوم پس از جداسازی IHS و جایگزین کردن واسطه گرمایی، مستقیما خنک کننده را روی تراشه قرار می دهند، از نقطه نظر کلی تفاوت دمایی زیادی بین این دو روش وجود ندارد و از آنجایی که روش دوم ریسک بیشتری را طلب می کند و خطرات زیادی مانند ترک برداشتن تراشه را به دنبال دارد در نتیجه روش اول گزینه مناسب تری به نظر می رسد.

CPU Guard

نکاتی قابل توجه قبل از اورکلاک

– پردازنده های Skylake دارای خنک کننده مرجعی نخواهند بود، لذا شما به ناچار مجبور به خرید خنک کننده ای مجزا خواهید شد، پس از این فرصت استفاده کنید و از محصولات خوب بازار مدلی را تهیه کنید، برای اورکلاک سبک معمولا خنک کننده های هوایی نظیر Noctua NH-U14 مناسب هستند و اگر قصد یافتن محدودیت اورکلاکی پردازنده خود را دارید می توانید محصولاتی نظیر Noctua NH-D15 و واتر کولرهای کلوز لوپ سری Nepton و بهتر از آن سیستم های خنک کننده سفارشی یا به اصطلاح Custom Water Cooling را مد نظر قرار دهید.

– برخلاف پردازنده های Haswell مؤلفه CPU LLC یا Load Line Calibration در نسل Skylake بر روی ولتاژ هسته ها تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت و پیکربندی های ولتاژ مشابه Adaptive Voltage در هنگام تست های سنگینی نظیر Prime95 مشکل ساز نخواهند شد.

– استاندارد های کاهش مصرف انرژی یا مؤلفه های C-states در زمان بیکاری پردازنده و ایده آل بودن سیستم، سطح ولتاژ ها را کاهش خواهند داد که تاثیر اندکی هم به روی عملکرد حافظه های جامد (SSD) خواهد گذاشت.

– تمام پردازنده ها پتانسیل اورکلاک متفاوتی دارند و گفتن این مقدار بسیار سخت می باشد، اما میزان VID تخمین خوبی را از این پتانسیل بیان خواهد کرد، به یاد داشته باشید اگر میزان VID پردازنده شما مشابه با پردازنده ای دیگر بود، دلیلی برای پتانسیل اورکلاک مشابه وجود نخواهد داشت. پتانسیل اورکلاک تا حد زیادی به کیفیت سیلیکون استفاده شده در پردازنده و عملکرد خنک کنندگی بستگی دارد. پردازنده های هاسول بسیار با یکدیگر متفاوتند اگر شما نهایت به فرکانس 4.5GHz دسترسی پیدا کردید، دلیل تازه کار بودن شما در اورکلاک نیست.

– مطابق با سابق فرکانس های Ring ،Cache و Uncore تقریبا معادل یک فرکانس خواهند بود، البته این مسئله از نظر فنی صحیح نیست اما معمولا با عملکردی مشابه در سیستم بایوس های مختلف شناخته می شوند.

– در هر یک از مراحل اورکلاک اولویت بندی ها را رعایت کنید و برای اینکه بتوانید بهتر دلیل ناپایداری سیستم را شناسایی کنید از تغییرات بخش های مختلف بایوس در یک زمان خودداری کنید.

– با افزایش ضریب فرکانسی پردازنده نیاز به ولتاژ بیشتر می شود این مسئله در پردازنده های Skylake محدودیت بیشتری دارند و تغییرات ولتاژی زیادی را طلب می کنند.

– اکثر پردازنده های Skylake به طور میانگین پتانسیل اورکلاک تا 4.6GHz را دارند، اما این پتانسیل اورکلاکی تحت شرایط مختلفی تغییر می کند، پس انتظار نتایج مشابه با سیستم دوستانتان را نداشته باشید.

در نهایت همانطور که قبل گفته شد اورکلاک پردازنده های Skylake تقریبا مشابه محصولات Haswell می باشد و تغییرات اندکی در نسل جدید پردازنده ها صورت گرفته است که ارتباط چندانی به عملیات اورکلاک در بایوس مادربردها ندارد.

انجام عملیات اورکلاک

پلتفرم Skylake برای انجام عملیات اورکلاک آزادی عمل بسیار بیشتری را در اختیار اورکلاکرها گذاشته است که این مطلب خود به معنی پیچیدگی بیشتری در انتخاب تنظیمات مناسب برای رسیدن به بهترین نتیجه خواهد بود.

ابتدا قبل از انجام هر کاری سیستم بایوس را به روز رسانی کنید.

سپس میزان ضریب کش پردازنده (Cache Ratio) را به صورت دستی روی حالت پیشفرض تنظیم کنید تا در هنگام افزایش ضریب فرکانس هسته ها (CPU Ratio) این مؤلفه نیز افزایش پیدا نکند.

همیشه سعی کنید فرکانس و تایمینگ رم ها را به صورت دستی یا Manual تنظیم کنید، استفاده از پروفایل های اورکلاک خودکار نظیر X.M.P به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

برای شروع می توانید ضریب فرکانس پردازنده (CPU Ratio) را به صورت پله ای و 1x افزایش دهید، بعد از افزایش هر پله بایوس را ذخیره و سیستم را ریستارت کنید، مجددا این کار را انجام دهید تا در محدوده فرکانسی 4.4GHz قرار گیرید، بایوس را ذخیره کرده سپس وارد ویندوز می شوید تا تست پایداری را انجام دهید، اگر سیستم بوت نشد یا علائم ناپایداری را مشاهده کردید به بایوس بر می گردید و مقدار ولتاژ هسته ها (معمولا با عبارت Vcore شناخته می شود) را به صورت بازه 0.050v افزایش می دهید، دوباره برای تست پایداری اقدام می کنید، در صورت مشاهده ناپایدرای دوباره ولتاژ را افزایش می دهید تا به پایداری برسید، برای فرکانس 4.4GHz معمولا می توانید تا ولتاژ 1.3 الی 1.35v برای پردازنده پیش بروید اما حداکثر ولتاژ شما نباید مرز 1.4v را پشت سر بگذارد.

فراموش نکنید در هنگام تست پایداری همیشه دمای پردازنده را از طریق برنامه های نمایشگر وضعیت قطعات سخت افزاری چک کنید.

به طور مثال برای پردازنده Core I7 6700K:

قدم اول:

CPU Ratio: 42x

Vcore: 1.28v

قدوم دوم:

CPU Ratio: 43x

Vcore: 1.32v

قدم سوم:

CPU Ratio: 44x

Vcore: 1.35v