متن اصلی

همان‌طور که در بخش‌های پیشین مقاله آموزشی “چگونگی کنترل کامپیوتر به‌وسیله صدا” گفته شد نرم‌افزار پرقدرت Speech Recognition از قابلیت بسیار ویژه‌ای تحت عنوان تبدیل گفتار به متن بهره می‌برد. مکانیسم نامبرده به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون استفاده از سخت‌افزارهایی نظیر صفحه‌کلید و موس با کامپیوتر خود صحبت کرده و سپس کامپیوتر تمامی گفته‌های وی را تایپ کند. پیش از شروع مقاله آموزشی این بخش ذکر این نکته ضروری است که برنامه مذکور در حال حاضر تنها از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی و چینی پشتیبانی می‌کند و مکانیسم تبدیل گفتار به متن نیز تنها برای زبان‌ها فوق قابلیت اجرایی دارد.

مکانیسم نامبرده به‌صورت پیش‌فرض فعال بوده و هنگامی‌که تمرکز مقدار گیری ورودی یک نرم‌افزار بر روی کنترل‌های دریافت‌کننده مقادیر ورودی قرار می‌گیرد تمامی گفته‌های کاربر را به متن تبدیل کرده و در کنترل مربوطه تایپ می‌کند. اکنون به‌عنوان تمرین قصد داریم نرم‌افزار Word را بازکرده و سپس با استفاده از قابلیت نامبرده متنی را برای کامپیوتر دیکته کنیم. برای این منظور ابتدا عبارت Open Word را بیان کنید، مشاهده می‌کنید که نرم‌افزار Word اجرا می‌شود. در صورتیکه نرم‌افزار نامبرده بر روی کامپیوتر شما نصب نیست عبارت Open Notepad را بیان کنید و از برنامه مذکور کمک بگیرید. پس از نمایان شدن پنجره اصلی برنامه عبارت Click Blank Document را بیان کنید تا یک سند جدید ساخته شود. اکنون تمامی عبارات بیان‌شده توسط شخص عیناً تایپ می‌شوند. ذکر این نکته ضروری است که دقت در تلفظ کلمات، استفاده از میکروفن مناسب، عدم وجود صداهای پس‌زمینه هنگام دیکته و … از مهم‌ترین نکات در افزایش دقت برنامه و خروجی تایپ‌شده می‌باشند، اما بااین‌وجود گاهی اوقات ممکن است کلمه تایپی با کلمه بیان‌شده توسط شخص زمین تا آسمان تفاوت داشته باشد. درج نمادهای به‌خصوص و نقطه‌گذاری نیز توسط مکانیسم مذکور امکان‌پذیر می‌باشند. همان‌طور که مستحضر نقطه‌گذاری یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین بخش‌های متون تایپی در انواع زبان‌های زنده دنیا به شمار می‌رود. متنی که دارای عناصر نقطه‌گذاری نظیر ویرگول، نقطه، علامت سؤال و … نیست در حقیقت دارای بار ارزشی بسیار اندکی بوده و علاوه بر آن عدم به‌کارگیری عناصر نشانه‌گذاری در برخی از زبان‌های بسیار مشکل دنیا نظیر زبان پارسی به تغییر صد و هشتاد درجه‌ای مفهوم اولیه جمله منتهی می‌شود. همان‌طور که پیشتر گفته شد تمامی نمادهای ویژه و عناصر نقطه‌گذاری به‌صورت خودکار تنها بابیان نام آن‌ها در سند درج می‌شوند (توسط نرم‌افزار)، به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید انتهای یک جمله علامت تعجبی را درج کنید ذکر عبارت Exclamation Mark به درج علامت تعجب منتهی می‌شود. جدول شماره یک حاوی عناصر نقطه‌گذاری و نمادهای ویژه جهت درج در سند می‌باشد، ذکر نام منتسب شده به یک عنصر همانطور که پیشتر گفته شد به درج آن در سند منتهی می‌شود.

دستور عملکرد نماد
Comma کاما ,
Semicolon نقطه ویرگول ;
Period

Dot

Decimal Point

نقطه .
Colon دو‌نقطه :
Open double quote

Open quote

علامت نقل‌قول دوگانه (آغازین)
Close double quote

Close quote

علامت نقل‌قول دوگانه (پایانی)
Open single quote علامت نقل قول یگانه (آغازین)
Close single quote علامت نقل‌قول یگانه (پایانی)
Greater than sign بزرگتراز <
Less than sign کوچکتراز >
Forward slash اسلش /
Backslash بک‌ اسلش \
Tilde تیلدا ~
At sign ات ساین @
Exclamation mark

Exclamation point

علامت تعجب !
Question mark علامت سوال ?
Number sign

Pound sign

شارپ #
Dollar sign نماد دلار $
Percent sign درصد %
Open parenthesis

Open paren

پرانتز آغازین )
Close parenthesis

Close paren

پرانتز پایانی (
Caret هشتک ^
Open brace

Open curly bracket

آکولاد (آغازین)

}
Close brace

Close curly bracket

آکولاد (پایانی) {
Open bracket

Open square bracket

کروشه (آغازین) ]
Close bracket

Close square bracket

کروشه (پایانی) [
Vertical bar خط عمودی |
 Hyphen

Minus sign

Dash

خط تیره

علامت منفی

Plus sign مثبت +
Plus or Minus sign مثبت منفی ±
Multiplication sign ضربدر ×
Division sign تقسیم ÷
Equal sign مساوی =
Asterisk ستاره *
Ellipsis

Dot dot dot

سه نقطه
Degree sign درجه °
Double slash دابل اسلش //
Ampersand

And sign

علامت “و” &
Function sign تابع ƒ
One half sign یک دوم ½
One quarter sign یک چهارم ¼
There quarter sign سه چهارم ¾
Paragraph sign پاراگراف

یکی دیگر از مهم‌ترین شاخصه‌های متون تایپی به زبان‌های مختلف رعایت قوانین حاکم بر املاء نظیر جداسازی خطوط از یکدیگر، آگاهی از زمان شکستن خطوط و درج پاراگراف و … می‌باشد. مدیریت سند طراحی‌شده با استفاده از نرم‌افزار Speech Recognition نیز همانند جدول شماره یک نیازمند بیان دستوراتی جهت اجرای برخی عملیات به‌خصوص می‌باشد، به‌عنوان‌مثال اگر شخص قصد دارد خط را شکسته و نشانگر تایپ را به ابتدای خط بعد منتقل کند بیان دستور New Line در به انجام رسانی آن نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند. نرم‌افزار مذکور در حالت پیش‌فرض تمامی اعداد تایپی را به حالت حروف در سند درج می‌کند، به‌عنوان‌مثال بیان عبارت فایو به درج جمله Five در سند منتهی می‌شود. درصورتی‌که شخصی قصد دارد عبارت بیان‌شده به‌صورت عدد در سند درج شود ذکر عبارت Numeral پیش از بیان عدد موردنظر ضروری می‌باشد، به‌عنوان‌مثال اگر کاربری قصد دارد عدد 5 در سند او درج شود ذکر عبارت Numeral Five در به انجام رسانی آن نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند. جدول شماره دو حاوی دستوراتی جهت مدیریت سند (رعایت قوانین حاکم بر املاء) و درج حالات مختلف اعداد می‌باشد.

عملکرد دستور
درج یک خط جدید New Line
درج یک پاراگراف جدید New Paragraph
درج تب Tab
درج عدد به صورت حروف “Number”
درج عدد “Numeral “Number
قراگیری مکان‌نما پیش از کلمه موردنظر “Go to “Word
قرار‌گیری مکان‌نما پس از کلمه موردنظر “Go after “Word
انتقال مکان‌نما به ابتدای جمله فعلی Go to start of Sentence
انتقال مکان‌نما به انتهای جمله فعلی Go to end of Sentence
انتقال مکان‌نما به ابتدای پاراگراف فعلی Go to start of Paragraph
انتقال مکان‌نما به انتهای پاراگراف فعلی Go to end of Paragraph
پرش به ابتدای سند Go to start of Document
پرش به انتهای سند Go to end of Document
انتخاب یک کلمه در سند جاری “Select “Word
انتخاب کلمات قرار گرفته بین دو کلمه ذکرشده در بین علامت نقل‌قول “Select “Word” through “Word
انتخاب تمام متون موجود در سند جاری Select All
انتخاب 10 جمله قرار گرفته پیش از جمله فعلی Select previous “10” words
انتخاب 10 جمله قرار گرفته پس از جمله فعلی Select next “10” words
انتخاب آخرین جمله یا متن دیکته شده (درج شده در سند) Select That
پاک‌سازی حالت انتخاب متون مختلف Clear Selection
بزرگ‌سازی اولین حرف کلمه انتخابی “Caps “Word
بزرگ‌سازی تمام حروف تشکیل دهنده کلمه انتخابی “All caps “Word
کوچک‌سازی تمام حروف تشکیل دهنده کلمه انتخابی “No caps “Word
پاک‌سازی جمله قرار گرفته پیش از جمله فعلی Delete previous sentence
پاک‌سازی جمله قرار گرفته پس از جمله فعلی Delete next sentence
پاک‌سازی پاراگراف قرار گرفته پیش از پاراگراف فعلی Delete previous paragraph
پاک‌سازی پاراگراف قرار گرفته پس از پاراگراف فعلی Delete next paragraph
پاک‌سازی متن انتخابی یا آخرین متن دیکته شده Delete that

تاکنون با دستورات مهم و بسیار حیاتی در خصوص مدیریت سند و درج نویسه‌های نقطه‌گذاری و … آشنایی پیدا کردیم. حال با آخرین بخش مقاله آموزشی این بخش یعنی چگونگی فشردن کلیدهای کیبرد آشنا می‌شویم. فشردن تعدادی از کلیدهای قرارگرفته در کیبرد جهت انجام برخی عملیات به‌خصوص بسیار ضروری می‌باشد. فرض کنید کلمه‌ای را به‌اشتباه تایپ کرده یا قصد درج یک‌فاصله در سند را دارید. مطمئناً بلافاصله نگاشت فشردن کلیدهای اسپیس و بک اسپیس در ذهن شما تداعی می‌شود، اما اگر صفحه‌کلیدی در اختیار نداشته باشید باید چگونه عملیات را اجرایی کنید؟ همان‌طور که مستحضر هستید تمامی مطالب ذکرشده در بخش‌های مختلف مقاله آموزشی فعلی در جهت حذف کامل وابستگی کاربر به سخت‌افزارهای موس و صفحه‌کلید جهت کنترل کامپیوتر می‌باشند. آیا عملیات فشردن کلیدهای کیبرد توسط نرم‌افزار Speech Recognition امکان‌پذیر است؟ در جواب باید گفت که بله و مراحل آن نیز به راحتی آب خوردن است. تنها کافی است کلیدی که قصد فشردن آن رادارید همراه با کلمه Press در ابتدای آن ذکر کنید، به‌عنوان‌مثال اگر قصد فشردن کلید A رادارید تنها کافی است عبارت Press A را بیان کنید، مشاهده می‌کنید که نرم‌افزار دستور بیان‌شده را اجرایی کرده و کلید A فشرده می‌شود.

برخی از کلیدهای بسیار حیاتی موجود در صفحه‌کلید نظیر اسپیس، بک اسپیس، اینتر و … نیازی به ذکر عبارت Press در ابتدای آن‌ها نبوده و تنها بیان نام منتسب شده به کلید مربوطه به‌منزله فشردن آن است، به‌عنوان‌مثال اگر قصد فشردن کلید بک اسپیس رادارید ذکر عبارت Backspace کافی می‌باشد. حال فرض کنید که قصد فشردن چندین کلید را به‌صورت همزمان دارید. ذکر نام‌های منتسب شده به کلیدهای مربوطه همراه با عبارت پلاس در میان آن‌ها در اجرایی سازی عملیات فوق تأثیرگذار می‌باشد، به‌عنوان‌مثال فرض کنید قصد فشردن کلیدهای کنترل و a را به‌صورت همزمان دارید. برای این منظور ذکر عبارت Ctrl + a در فشردن همزمان کلیدهای نامبرده نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند.

عملکرد دستور
فشردن کلید مدنظر در صفحه‌کلید “Press “Keyboard Key
فشردن کلیدهای فوق بدون ذکر عبارت Press در ابتدایی آن‌ها امکانپذیر می‌باشد DeleteBackspace

Enter

Page Up

Page Down

Home

End

Tad

مجدداً ذکر این نکته پیش از حسن ختام مقاله این بخش ضروری می‌باشد که نرم‌افزار Speech Recognition باوجود قدرت بسیار بالا مستقیماً به مهارت فرد در اجرا سازی عملیات وابسته است. درصورتی‌که شخص تمامی دستورات مختلف را با تلفظ صحیح و بدون به‌کارگیری لهجه و … ادا نماید، نرم‌افزار نیز با دقت بسیار بالا به اجرا سازی دستورات بیانی می‌پردازد. استفاده از نرم‌افزار مذکور و به خاطر سپردن تمامی دستورات ذکرشده تا حدودی مشکل بوده و نیازمند صرف اندک زمانی جهت آشنایی کامل با آن‌ها می‌باشد. پیشنهاد می‌شود بخش بسیار اندکی از وقت روزانه خود را به استفاده از نرم‌افزار نامبرده و آشنایی با دستورات آن اختصاص دهید. نرم‌افزار فوق باوجود تمامی مشکلات و نیاز به‌دقت بالا تجربه بسیار جذاب و نابی را برای شما به ارمغان می‌آورد.