متن اصلی

تحلیلی درخصوص بزرگترین شرکتهای سازنده تراشه های مجتمع

مقدمه
در سالیان گذشته و در حالی که سازندگان پردازنده ها به دنبال یافتن راه حلی برای کوچکتر نمودن Die و افزایش سرعت و فرکانس پردازنده های تولیدی خود بودند، انقلابی بزرگ در صنعت ریز پردازنده های مجتمع به وقوع پیوست! عرضه اولین نمونه تراشه های SoC به قدری حیرت انگیز بود که خیلی از کارشناسان آن را یک بلوف فناوری تلقی کردند. اما دیری نگذشت که دیگر سربازان لشکر SoC یکی پس از دیگری از راه رسیدند و به گمانه زنی های صاحبنظران پایان دادند. شرکت ARM به عنوان پرچمدار این انقلاب تکنولوژیک شناخته شد و این در حالی بود که برخی از سازندگان مطرح ریز تراشه های محاسباتی در حال خروج از این صنعت بودند.
شاید بتوان ضعف در قدرت پردازشی و مصرف انرژی بالای (توان باتری ها) تلفن های هوشمند را پس از محبوبیت و فراگیر شدن در میان کاربران از مهمترین عواملی دانست که طراحان را به سوی طراحی تراشه های مجتمع با سرعت بیشتر و مصرف انرژی کمتر سوق داد، اما نباید فراموش کرد که رقابت میان تراشه سازان برای کسب سود و سهم بیشتری از بازار همواره به عنوان نقطه اوج موفقیت مد نظر بوده است.
امروزه سازندگانی زیادی به طراحی و تولید تراشه های SoC مشغولند، اما باید پذیرفت که بیشتر این شرکتها تاب و توان مقابله با غول های سازنده این صنعت را ندارند و این باعث می شود تا این شرکتها یکی پس از دیگری، یا به ورطه ورشکستگی کشیده شده و یا اگر خوش اقبال باشند، جذب سیاهچاله قدرتمند سازندگان بزرگ تراشه های SoC خواهند شد!

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان

به شکل کلی، تراشه های SoC از بخش های پردازشگر مرکزی، پردازشگر گرافیکی، بخش های مولتی مدیا، Display، Wifi، Camera و … تشکیل شده اند. بخش پردازشگر مرکزی دارای تعدادی هسته پردازشی است که البته در نمونه های قدرتمندتر، تعداد تا 10 هسته نیز افزایش می یابند. این درست است که بکارگیری 8 یا 10 هسته پردازشی پرفورمنس بیشتری را ارائه می کند، اما قابلیت انرژی دهی (ذخیره باتری) مهمترین عنصر در دستگاه های هوشمند و قابل حمل است که تعداد بالای هسته های پردازشی می تواند چالشی جدی را در میزان شارژدهی این دستگاه ها ایجاد نماید. بنظر می رسد که تراشه های دارای 4 هسته هم به لحاظ توان پردازشی و هم میزان مصرف انرژی (دخیره باتری) در موقعیت بهتری نسبت به نمونه های 8 هسته ای و بیشتر قرار دارند، چرا که شاید نتوان نرم افزار یا یازی گرافیکی را پیدا کرد که اشتهای بلعیدن پرفورمنس هر 8 هسته ریز تراشه های SoC را داشته باشند! اگر کمی دقیقتر به این موضوع نگاه کنیم مشاهده می شود که امکان به چالش کشیدن لزوم بکارگیری حتی 4 هسته پردازشی نیز وجود دارد!

نکته اول؛ به نظر می رسد کارآمدترین سمپل پردازشگرهای مرکزی در SoCها، پازلی با چینش 2 هسته ای است؛ چرا که تست ها نشان می دهند فعال ساختن دو هسته مرکزی در تراشه های مجتمع علاوه بر ارایه بیشترین راندمان در عملیات های محاسباتی، به شدت در کاهش مصرف انرژی (باتری دستگاه های هوشمند) نیز تاثیرگذار است و به یقین شما هم با من هم عقیده اید که بیشتر کاربران در استفاده از یک دستگاه هوشمند، بیش از آنکه نیازمند رسیدن به بیشترین قدرت پردازشی باشند، شارژدهی و ذخیره بیشتر باتری است که می تواند برایشان خوشایند، راضی کننده و کاربردی باشد.

نکته دوم؛ در مبحث بازدهی تراشه های SoC، بخش پردازشگر گرافیکی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در بخش پردازشگر گرافیکی SoC ها و به منظور بهبود در عملکرد آنها، به لحاظ علمی و فنی امکان ترکیب دو یا چند هسته گرافیکی برای حصول به عملکردی فوق العاده فراهم است و این در حالی است که این اجتماع همگون، تاثیر زیادی در افزایش مصرف انرژی (باتری) ندارد!

نکته سوم؛ در تولید SoC ها فرآیند و معماری ساخت دارای اهمیت بالایی است. در پروسه ساخت تراشه های مجتمع بکارگیری لیتوگرافی پایین تر به منزله تعداد بیشتر ترانزیستورها، سرعت بیشتر، اندازه Die کوچکتر و مهمتر از همه، مصرف انرژی کمتر خواهد بود. اگر چه امروزه بیشتر تراشه های SoC با لیتوگرافی 28 نانومتر تولید می گردند، اما چندی است که حرکت به سمت کاهش نانومترها و رسیدن به عدد 20 و 14 نانومتر در دستور کار سازندگان این صنعت بزرگ قرار دارد و هماکنون نمونه هایی با فناوری ساخت کمتر از 20 نانومتر نیز مدیریت برخی از مدل اسمارت فون ها را عهده دار شده اند.

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان

از سویی دیگر، عرضه فناوری های مدرن باعث شده تا چرخه ارتقا و کوچ کاربران به دستگاه های هوشمند ساخته شده با فناوری جدیدتر به دو سال کاهش یابد! این چرخه 2 ساله نه به خاطر دنباله روی کاربران از مقوله “مد و مدگرایی” است، بلکه سازندگان تراشه های SoC در سال های اخیر بطور متوسط هر 2 سال نمونه جدیدتری از تراشه های مجتمع خود را در اختیار سازندگان دستگاه های هوشمند قرار می دهند و نتیجه آن، تولید اسمارت فونهایی با فناوری ریز تراشه ای جدیدتر است. اینجاست که شعارهای تبلیغاتی و اغوا کننده درخصوص محصولات جدید، مصرف کنندگان را به سمت هزینه های گزاف سوق می دهد. برای نمونه می توان به عرضه تراشه مجتمع Cortex-A15 شرکت آرم اشاره نمود.

عرضه این تراشه در حالی انجام شد که به فاصله اندکی، شرکت اپل نیز مدل A6 سوئیفت خود را برای رقابت با محصول آرم معرفی نمود. البته تلفن های هوشمند و تبلت های مجهز به این دو SoC هنوز هم از کارآیی بسیار مناسبی برخوردارند، اما با عرضه نمونه های Cortex-A53 و Cortex-A57 با طراحی جدید 64 بیتی، سازندگان تلفن های هوشمند دست بکار شده اند تا پروژه های ارتقاء یافته خود را با استفاده از تراشه های جدید ARM عملی سازند و این بدان معناست که در ماه های آتی، باید منتظر عرضه نسل های جدیدی از اسمارت فون ها باشیم.


شرکتهای بزرگ سازنده تراشه های مجتمع System-on-Chip

همانطور که شما هم مطلع هستید، شرکت بزرگ ARM به عنوان طراح اصلی تراشه های SoC در جهان مطرح است. در حقیقت این شرکت تراشه های SoC را بصورت انحصاری طراحی کرده و حق تولید آن را به شرکتهای ثانویه واگذار می کند. به عبارتی دیگر، شرکت آرم صرفاً حق معنوی و لایسنس استفاده از طرح های خود را (Patent) به شرکتهای تولید کننده تراشه واگذار کرده و از این محل، به کسب درآمد بالا و به دور از تنش های پروسه تولید مبادرت می ورزد.
در ادامه قصد دارم تا نگاهی به جایگاه بزرگترین تولیدکنندگان SoC های جهان داشته باشم. لطفاً همراهی بفرمایید.

1- شرکت کوالکام (Qualcomm)

شرکت کوالکام به عنوان اولین مهره پایدار و با اعتبار در میان سازندگان SoCها مطرح بوده و تولیدات این شرکت بر پایه پلتفرم آرم و برای دستگاه های دارای سیستم عامل اندروید استوار است. تمامی تولیدات این شرکت بزرگ نظیر سری 200، 400، 600 و 800 تحت برند Snapdragon ساخته می شوند. اگر چه تمامی محصولات کوالکام با فناوری 28 نانومتر (LP یا HP) تولید می شوند، اما به تازگی این شرکت از حرکت به سمت تولید تراشه های مجتمع با فناوری 20 نانومتر HPm خبر داده است.

تراشه های مجتمع جدید کوالکام با مدل 808 و 810، با لیتوگرافی 20 نانومتر و با استفاده از طراحی کورتکس A57 و A53 شرکت آرم با معماری 64 بیتی و در پیکربندی های دو هسته ای / چهار رشته پردازشی و چهار هسته ای / چهار رشته پردازشی عرضه می شوند. پردازشگرهای جدید گرافیکی کوالکام هم شامل دو مدل 418 و 430 پردازشگر گرافیکی Adreno است که از DX11.2 و Open CL 1.2 Full پشتیبانی کرده و کارآیی به مراتب بالاتری را نسبت به مدل های قبل ارایه می کنند. نکات حایز اهمیت در مدل 810 پشتیبانی از ویدئوهای 4K، دو سنسور 52 مگاپیکسلی دوربین و حافظه LPDDR4 با فرکانس 1600 مگاهرتز و دو کاناله است که نشان از قدرت مدل 810 دارد. گرچه شایعاتی درخصوص گرم شدن بیش از حد تراشه 810 در برخی سایتهای معتبر گسترش پیدا کرده، اما بدون شک اسنپ دراگون 810 اسمارت فونهایی با قدرت زیاد، منعطف و کم مصرف را به ارمغان خواهد آورد!

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان


2- شرکت اپل (Apple)

جایگاه دوم به شرکت امریکایی اپل اختصاص دارد. و تلفن های آیفون مالتی تاچ این شرکت در میان مصرف کنندگان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. کاربران آیفون در تمامی مدل ها شاهد افزایش کارآیی نسبت به مدل قبلی هستند و این افزایش پرفورمنس، بهینه سازی طراحی، رفع نواقص احتمالی و استفاده از سیستم عامل انحصاری iOS از ویژگی های بارز و دوست داشتنی محصولات شرکت اپل بخصوص آیفون بشمار می روند. تراشه مجتمع مدل A8 با معماری 64 بیتی در آیفون 6 بکار گرفته شده و در برابر نسل قبلی (A7) از افزایش پرفورمنس 34 درصدی برخوردار است.

در ماه های گذشته اخباری مبنی بر تولید بیش از 75 درصد از تراشه های جدید A9 اپل توسط شرکت سامسونگ شنیده شده که جای تامل دارد، اما پیوند شرکتهای بزرگ تراشه ساز به دلیل کاهش هزینه های تولید و بکارگیری خط تولید آزاد شده برای محصولات دیگر عاقلانه خواهد بود! قرار است که تراشه جدید A9 در آیفون 7 بکار گرفته شود. به هر تقدیر شرکت اپل یکی از بزرگترین سازندگان SoC در جهان است که تولیدات خود را به صورت انحصاری و برای محصولاتی چون آیفون، آیپاد و ایرپاد بکار می گیرد.

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان3- شرکت سامسونگ (SAMSUNG)

همگان شرکت سامسونگ را با نمایشگرها، تلویزیون ها و تلفن های همراه می شناسند و با این اوصاف، شاید کمتر کسی به توانایی و پتانسیل این شرکت در ساخت تراشه های مجتمع تمرکز کند. اما باید اذعان نمود که این غول کره ای از حضور در تمامی بخش های طراحی و تولید صنعت IT به خصوص دستگاه های هوشمند هیچ ابایی ندارد! اگر چه شاید بنظر برسد که حرکت سامسونگ در بازار طراحی SoC ها کمی آهسته بوده است، اما نباید از این نکته غافل شد که شاخه های فعالیت سامسونگ به قدری متنوع است که حرکت به نسبت آهسته این شرکت در تولید تراشه های مجتمع برای دستگاه های هوشمند را توجیه خواهد نمود.

اذعان به تجهیز شمار کثیری از دستگاه های هوشمند برند سامسونگ به SoCهای کوالکام به هیچ وجه خلاف واقعیت نیست، اما صحت این موضوع را نمی توان اینگونه معنا کرد که سامسونگ از طرح های توسعه و تحقیقاتی خود در بخش ساخت تراشه های مجتمع غافل مانده و صحت این مدعا، خانواده قدرتمند Exynos است. بزرگترین عضو خانواده اگزینوس مدل 7420Octa است که بر پایه پلتفرم ARMv8-A بنا شده است. پردازنده مرکزی این تراشه مجتمع به صورت (1) big.LITTLE طراحی شده و به 8 هسته پردازشی با فرکانس 2100 مگاهرتز مجهز است. 4 هسته بر پایه پلتفرم قدرتمند Cortex-A57 و 4 هسته دیگر بر پایه پلتفرم کم مصرف Cortex-A53 است. این تراشه مجتمع دارای لیتوگرافی جدید 20 نانومتر HKMG است که کارایی بالا و مصرف پایین انرژی از خصایص لیتوگرافی جدید محسوب می گردند.

یونیت CPU این مدل بر پایه فناوری RISC (سرنام Reduced Instruction Set Computing) و برای پردازش های چند رشته ای با سرعت و راندمان بالا طراحی شده است. پردازشگر گرافیکی این تراشه مجتمع مدل Mali-T760 است که با پشتیبانی از DX11.1 و برخورداری از بلوک های بزرگ، پردازش حجم بیشتری از داده های گرافیکی را امکان پذیر می سازد.
به هر صورت شرکت سامسونگ هم جایگاه سوم را در میان بزرگترین سازندگان تراشه های مجتمع جهان به دست آورده است.

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان

4- شرکت انویدیا (nVIDIA)

نام انویدیا با کارت های گرافیک گره خورده است! با شنیدن نام انویدیا، بی اختیار به یاد تراشه های گرافیکی خواهیم افتاد. البته این یک حس نوستالوژیک است که همراه همیشگی برند انویدیا است و شنیدن این نام، حال و هوای گیمرها و علاقمندان به بازی های رایانه ای را هم مفرح می کند! شرکت انویدیا در سال های اخیر با تغییر استراتژیک در سیاست های کلان خود به دنبال بدست آوردن سهم مناسبی از بازار تلفن های هوشمند است. البته این نوع تفکر و چرخش آشکار در راهبرد، تازگی ندارد و با گسترش روزافزون محبوبیت تلفن های هوشمند در میان کاربران، حتی شرکتهای سازنده تراشه (مرکزی / گرافیکی) برای کامپیوترهای دسکتاپ نیز به دنبال کسب بخش قابل قبولی از این بازار پر سود هستند.

از آخرین تولیدات SoC انویدیا می توان به سری موفقTegra اشاره نمود. تگرا ایکس 1 تراشه مجتمعی مبتنی بر معماری ARM است که پردازنده مرکزی، تراشه گرافیکی، پل شمالی، پل جنوبی و کنترلر حافظه را در یک پکیج سیلیکونی کوچک جای داده است. مدل Tegra X1 نیز همانند اگزینوس سری 7 سامسونگ به 4 هسته Cortex-A57 و 4 هسته Cortex-A53 با معماری 64 بیتی مجهز شده است. هر دو نوع هسته با سری های متفاوت به لطف استفاده از معماری big.LITTLE شرکت آرم امکان پذیر شده است.
بخش گرافیکی تگرا ایکس 1 بر پایه معماری ماکسول و با 256 هسته پردازشی گرافیکی بنا نهاد شده است. تگرا ایکس 1 با لیتوگرافی 20 نانومتر TSMC ساخته شده که در حداکثر فعالیت، کمتر از 10 وات انرژی مصرف می کند. نمونه تگرا نشانگر عزم جدی شرکت انویدیا در جذب سهم قابل قبولی از بازار پرسود تلفن های هوشمند، دستگاه های دیجیتال شخصی و دستگاه های اینترنت موبایل است.نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان


5- شرکت اینتل (INTEL)

بزرگترین تراشه ساز برای سیستم های دسکتاپ در جهان، مدتی است که کار بر روی تولید تراشه های SoC را آغاز کرده است. شرکت اینتل که در تولید پردازنده های دسکتاپ هیچ رقیبی ندارد، اما در سالیان اخیر دریافته که در آینده ای نه چندان دور کامپیوترهای دسکتاپ جای خود را به دستگاه های پرتابل هوشمند، سبک و کم مصرف خواهند داد! این واقعیتی است که شرکت اینتل به خوبی آن را درک کرده و سیاست های کاری خود را بر این اساس بازنگری کرده است. در سالهای گذشته، اینتل بدون شک بهترین وضعیت را به لحاظ باز کردن جبهه جدیدی در بخش طراحی و تولید تراشه های SoC داشته چرا که شهرت، دو دهه تجربه تولید CPU های دسکتاپ، برخورداری از زیر ساخت های کامل و سرمایه مناسب همگی به عنوان بازوهای کاربردی قادرند تا اینتل را در این راه یاری نمایند.

اما اینتل هم پا به پای دیگر سازندگان مدل هایی از تراشه های مجتمع کم مصرف را برای اسمارت فونها، تبلت ها و به خصوص لپ تاپ ها تولید کرده است. برای نمونه می توان به تراشه های مجتمع Atom با اسم رمز Bay Trail-T و لیتوگرافی 22 نانومتر اشاره نمود که رد پای آن را می توان در NAS ها مشاهده کرد. پردازنده های Z3770، Z3770D، Z3740 و Z3740D از نمونه های 4 هسته ای با فرکانس های 1.8 تا 2.4 گیگاهرتز و 2 مگابایت حافظه نهان L2 هستند. با نگاهی دقیقتر بنظر می رسد که شرکت اینتل پلتفرم های دیگری را با معماری 14 نانومتر تولید و برای استفاده در دستگاه های هوشمند عرضه خواهد کرد و البته بیشتر نیرو و توان اینتل بر روی ارتقا و بهینه سازی گل سرسبد SoCهای خود یعنی Atom معطوف خواهد بود.

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان

6- شرکت مدیاتک (MediaTek)

مدیاتک در میان سازندگان تراشه های مجتمع از بازیگرانی است که به عنوان یک رقیب از سوی بزرگان این صنعت خیلی جدی گرفته نمی شود! گرچه برخی از محصولات مدیاتک حرفهای زیادی برای گفتن دارند، اما ظاهراً کمبود بودجه و عدم توان در ایجاد یک تیم R&D منسجم با مهره های تخصصی و کلیدی، از بزرگترین چالش های این شرکت هستند. ولی نمونه های کارآمدی از SoC های مدیاتک نظر شماری از کارشناسان را به خود جلب نموده است.

مدل MT6797 از سری جدید Helio X20 شرکت مدیا تک به عنوان اولین محصول با معماری Tri-Cluster به 10 هسته پردازش در بخش پردازشگر مرکزی مجهز است. در طراحی این تراشه مجتمع از معماری big.LITTLE شرکت آرم استفاده شده و چینش هسته ها به صورت 8 هسته با پکیج Cortex-A53 (چهار هسته با فرکانس 1.4 گیگاهرتز و چهار هسته دیگر با فرکانس 2.0 گیگاهرتز) و یک دو هسته ای با پکیج Cortex-A72 و فرکانس کاری 2.5 گیگاهرتز می باشد. از مهمترین مزایای این نوع طراحی، عدم فعالیت تمامی هسته ها در مواقع غیر ضروری و مصرف انرژی کمتر است.

هسته های MT6797 در زمانی که نیاز به بار پردازشی بیشتر احساس شود، در فرکانس های بالاتر عملیات پردازش را انجام خواهند داد. در حقیقت معماری Tri-Cluster به 3 سطح مختلف پردازشی آن اشاره دارد که هر دسته با فرکانسی خاص و بر حسب نیاز سیستم، کار پردازش را انجام خواهند داد. از دیگر ویژگی های MT6797 می توان به پشتیبانی از حافظه های LPDDR3 با فرکانس 933 مگاهرتز، استفاده از تراشه گرافیکی سری T8 مدیاتک با فرکانس 700 مگاهرتز و امکان بکارگیری دو سنسور مجزای دوربین با رزولوشن 32 مگاپیکسل و با نرخ فیلمبرداری 24 فریم در ثانیه اشاره نمود. آنطور که پیداست، شرکت مدیاتک اشتهای عجیبی به حرکت های محیرالعقول دارد و تراشه مجتمع MT6797 را می توان به عنوان گواهی بر این مدعا در نظر گرفت.

 

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان

7- شرکت Hisilicon

شرکت های سیلیکون به عنوان سازنده انحصاری تراشه های مجتمع اسمارت فون های برند Huawei نیز با خریداری پتنت های شرکت ARM اقدام به طراحی و تولید SoC های متنوعی کرده است. مدل جدید KIRIN 950 این شرکت دارای لیتوگرافی 16 نانومتر +FinFET و از ساختار ARMv8-A با چینش 4+4 بهره می برد. بخش پردازنده مرکزی این مدل دارای 4 هسته نیرومند با پکیچ Cortex-A72 (فرکانس 2.5 گیگاهرتز) و همچنین 4 هسته کم مصرف با پکیج Cortex-A53 (فرکانس 1.5 گیگاهرتز) است که بر پایه معماری big.LITTLE شرکت آرم طراحی می شود. تراشه گرافیکی این مدل Mali-T880 بوده و همچنین از حافظه های LPDDR4 به صورت دو کاناله نیز پشتیبانی می کند.

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان

 

8- شرکت AMD

ای ام دی به عنوان دومین سازنده بزرگ تراشه های مرکزی برای سیستم های دسکتاپ هم چندی است که خیل بزرگان سازنده تراشه های مجتمع پیوسته است. رقابت با اینتل در بخش تولید Desktop CPU و همچنین دست و پنجه نرم کردن با شرکت انویدیا در بخش تراشه های گرافیکی باعث تحلیل توان و بنیه این شرکت امریکایی شده است. اما AMD به این فراز و نشیب ها عادت دارد و به این زودی میدان رقابت را خالی نخواهد کرد! شایدحرکت به سمت تولید تراشه های مجتمع باعث رنجش دوستداران پردازنده های دسکتاپ این شرکت شد، اما به یقین ایشان نیز به خوبی می دانند که این تغییر در سیاست راهبردی می تواند علاوه بر افزایش روحیه کاری، بخش زیادی از سرمایه و سود از دست رفته در بازار پردازنده های دسکتاپ را برای شرکت AMD جبران نماید.

اما تراشه های مجتمع سری G کلاس X86 این شرکت در 5 مدل طراحی شده که بزرگترین عضو این خانواده، مدل GX-420CA است که با لیتوگرافی 28 نانو، از 4 هسته Jaguar با فرکانس پایه 2000 مگاهرتز بهره می برد. تراشه گرافیکی این مدل HD8400E با فرکانس 600 مگاهرتز است که از DX11.1 نیز پشتیبانی می کند. کنترلر مجتمع این تراشه مجتمع از حافظه DDR3 با فرکانس 1600 مگاهرتز و به صورت تک کاناله حمایت کرده و برای فعالیت، به حداکثر 25 وات انرژی نیاز دارد. همچنین مدل های GX-416RA و GX-415GA به عنوان چهار هسته ای های دیگر و مدل های GX-217GA، GX-210HA و GX-210JA از اعضای دو هسته خانواده G محسوب می گردند.
میزان مصرف این خانواده در 4 گروه 6، 9، 15 و 25 وات دسته بندی شده که جدای از پرداختن به پرفورمنس و میزان سازگاری، مصرف به نسبت بالا بخصوص در مدل های 4 هسته ای می تواند برای سازندگان دستگاه های هوشمند و مصرف کنندگان آزاردهنده باشد.

 

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان9- شرکت آل وینر (Allwinner Tech)


شرکت آل وینر تک یکی از تراشه سازان مجتمع جهان است که محصولاتش به لحاظ ساختاری، شباهت های زیادی به SoCهای شرکت مدیاتک دارند. آل وینر تک در سالهای گذشته و با اخذ Patent به جرگه شرکت های مجاز در استفاده از حق معنوی ثبت اختراع شرکت ARM پیوست.

مدل A80 با لیتوگرافی 28 نانومتر HPM این شرکت، یک تراشه مجتمع 8 هسته ای است که دارای 4 هسته Cortex-A15 و 4 هسته Cortex-A7 با 2.5 مگابایت حافظه نهان L2 است. تراشه گرافیکی مدل A80 شامل PowerVR G6230 با 64 هسته پردازشی و پشتیبانی از DX11 است. امکان بکارگیری 8 گیگابایت از انواع حافظه های DDR3/DDR3L/LPDDR3/LPDDR2 به صورت دو کاناله و همچنین سنسور 16 مگاپیکسلی دوربین از دیگر قابلیت های تراشه مجتمع A80 ساخت شرکت آل وینر است.

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان


10- شرکت راک چیپ (RockChip)

این شرکت در رده های آخر تولید کنندگان SoC قرار می گیرد. نمونه ای از آخرین تولیدات این شرکت مدل RK3288 است که برای بکارگیری در تبلت ها طراحی شده است. این SoC با برخورداری از 4 هسته در پکیج Cortex-A17 با فرکانس 1800 مگاهرتز، پردازشگر گرافیکی Mali-T764 با پشتیبانی از DX11 و قابلیت ساپورت ویدیوهای 4K، امکانات مناسبی را در تبلت ها ارایه می کند.
از جدیدترین تبلت های تولید شده بر پایه تراشه RK3288 می توان به مدل Pop Metal این شرکت اشاره نمود.

نگاهی به جایگاه شرکتهای سازنده SoC در جهان

سخن پایانی

شاید در نگاه اول، اینگونه بنظر برسد که هر شرکتی که اندک سرمایه و امکاناتی را برای حضور در میان سازندگان SoC ها داشته باشد می تواند Patent شرکت ARM را نیز به راحتی بدست آورد، اما واقعیت امر این است که شرکت ARM و مجموعه بزرگان صنعت SoC اجازه ورود به رقبایی را که به قوانین و قاعده بازی واقف نباشند، نخواهند داد! بر فرض اینکه شرکتی پیدا شود که به تمامی قواعد میدان بازی نیز اشراف داشته باشد، اما اخذ حق ثبت معنوی شرکت آرم یکی از سخت ترین پروسه ها است که می تواند تا مدتهای طولانی، باعث استهلاک نیرو و توان شرکتهای انگیزه دار شده و ایشان را برای ورود به صحنه تولید و رقابت، پشت درب های بسته نگاه دارد.

به هر تقدیر سرعت رشد و فراگیر شدن فناوری های کاربردی در گوشی های هوشمند و تبلت ها به اندازه ای پر شتاب است که حتی فرصت نفس کشیدن را از سازندگان این محصولات سلب می کند و حضور در بازار وسیع فروش دستگاه های هوشمند، نیاز حیاتی شرکت هایی با ساختار منسجم و دارای برنامه های مدون و آینده نگرانه است و اینکه رقابت میان این سازندگان در نهایت به سود مصرف کنندگان دستگاه های هوشمند به خصوص تلفن های همراه خواهد بود.
بهنام علیمحمدی
اختصاصی سخت افزار ایران

پی نوشت:
(1) معماری ARM big.LITTLE: از معماری های کاربردی در طراحی و تولید SoC ها است که توسط هولدینگ ARM توسعه داده شده است. این مدل که به معماری “محاسبات ناهمگن” نیز مشهور است شامل استفاده از هسته های دوتایی با فرکانس مناسب، راندمان بالا با مصرف کمتر انرژی است. هدف از گسترش این معماری، استفاده از هسته های بیشتر با بهینه سازی عملکرد و جلوگیری از پردازش های موازی غیر ضروری در ساختار پردازنده مرکزی SoCها است. در این حالت، عملیات پردازش به صورت هدفمند و با راندمان بیشتر انجام پذیرفته و در نتیجه مصرف انرژی (باتری) به نحو چشمگیری کاهش می یابد. همچنین سازگاری و امکان استفاده از دو نسل از هسته های پردازشی ARM در یک مدل SoC از دیگر مزایای این معماری است (استفاده از Cortex-53 در کنار Cortex-A57)

تاکیدات:
– مقاله فوق یک محتوای “تالیفی” است و تمامی مطالب و محتوای ارایه شده، نظر شخصی نویسنده است.
– رتبه بندی شرکت های سازنده SoC مطابق با تاییدیه مراکز آمارگیری معتبر جهان و دیده بان فناوری اطلاعات انجام شده است.