متن اصلی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای برخی از کاربران نرم افزار قدرتمند Photoshop بوجود آید مواجه با ارور ” The scratch disks are full ” می باشد که عملآ استفاده از نرم افزار را ناممکن ساخته و هیچ کدام از ابزارهای آن دیگر کار نمی کنند. این مشکل زمانی بوجود می آید که میزان فضای حافظه اصلی (رم) سیستم که فتوشاپ اجازه دسترسی به آن و ذخیره فایل های موقتی خود را دارد به اتمام می رسد. در این مرحله فتوشاپ اقدام به ذخیره سازی فایل های موقت خود بر روی هارد دیسک می کند، اما اگر هارد دیسک نیز از فضای کافی برخوردار نباشد دیگر مکانی برای ذخیره سازی فایل ها باقی نمانده و ارور مقابل نمایان می شود. برای رفع این مشکل باید پارتیشنی از هارد دیسک که فایل های موقتی نرم افزار در آن ذخیره می شوند به اندازه حداقل دو گیگابایت فضای خالی داشته باشد. (البته ذکر این نکته ضروری است که هنگام ادیت حرفه ای یک عکس و استفاده از تعداد زیادی از ابزار های مختلف، فایل های موقتی بیشتری بر روی هارد ذخیره می شوند و در نتیجه دو گیگابایت نیز ممکن است کافی نباشد.)

فایل های موقتی نرم افزار به صورت پیش فرض بر روی پارتیشنی که سیستم عامل در آن نصب است ذخیره می شوند، اما قابلیت تغییر پارتیشن پیش فرض در نرم افزار گنجانده شده است. اگر به عنوان مثال دو عدد حافظه جامد بر روی سیستم سوار شده باشند که یکی از آنها دارای سرعت بیشتری نسبت به دیگری باشد، ذخیره فایل های موقت نرم افزار بر روی حافظه جامد پرسرعت تر افزایش سرعت نرم افزار را در پی دارد. علاوه بر آن قابلیت تغییر میزان دسترسی نرم افزار به حافظه اصلی سیستم نیز وجود دارد، به صورت پیش فرض نرم افزار اجازه دسترسی به 60 درصد از کل حافظه اصلی سیستم را دارد.

  • ابتدا نرم افزار فتوشاپ را باز کنید.
  • بر روی سربرگ Edit کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه Preferences و سپس General را انتخاب کنید. (همچنین می توانید از کلید های میانبر Ctrl+K نیز استفاده کنید).
  • در پنجره باز شده به سربرگ Performance مراجعه کنید.
  • در سربرگ نامبرده از قسمت Let photoshop Use می توانید درصد استفاده نرم افزار از حافظه اصلی سیستم را مشخص کنید. در قسمت Ideal Range محدوده ایده آل جهت افزایش یا کاهش میزان دسترسی نرم افزار به حافظه اصلی با توجه به مقدار رم نصب شده به صورت سخت افزاری بر روی سیستم نوشته شده است. ذکر این نکته ضروری است که افزایش دسترسی نرم افزار به حافظه اصلی از محدوده مشخصی باعث بروز مشکلات دیگری می شود، زیرا ممکن است دیگر حافظه برای برنامه های پس زمینه سیستم عامل باقی نماند.
  • از قسمت Scratch Disks می توانید پارتیشنی که نرم افزار فایل های خود را در آن ذخیره می کند تغییر دهید. در کادر Scratch Disks تمامی پارتیشن هایی که بر روی سیستم شما قرار دارند لیست شده اند، با انتخاب هر کدام از پارتیشن ها و انتخاب گزینه OK پارتیشن انتخابی به صورت درایو پیش فرض برای ذخیره سازی فایل های موقتی نرم افزار در نظر گرفته می شود.

photoshop-performance-window

شما می توانید تعداد دو یا سه پارتیشن از هارد دیسک را نیز انتخاب کنید، نرم افزار به صورت خودکار هنگام به اتمام رسیدن حجم یک پارتیشن، فایل های خود را بر روی پارتیشن دیگر ذخیره می کند. فایل های موقتی نرم افزار به صورت پیش فرض در آدرس C:\Users\User\AppData\Local\Temp ذخیره می شوند (فایل های موقتی تحت عناوینی مانند ######### Photoshop Temp ذخیره می شوند). جهت دسترسی به فایل های موقف نرم افزار در پنجره Run (جهت گشودن پنجره Run کلید های ترکیبی Windows+R را بفشارید) دستور %LocalAppData%\Temp را تایپ کرده و اینتر را بفشارید. هنگامی که کاربر به صورت دستی از نرم افزار خارج می شود، فایل های موقتی نیز به صورت خودکار پاک می شوند، اما هنگامی بروز مشکلات و خروج ناگهانی از نرم افزار فایل ها به صورت خودکار پاک نمی شوند تا در آینده امکان دسترسی به آنها وجود داشته باشد. در صورتی که دیگر به فایل های موقتی ذخیره شده نیازی ندارید می توانید با مراجعه به آدرس بالا آنها را پاک کنید.