متن خبر

با عرضه مادربردهای چیپست Z97، این پلتفرم از محبوبیت بالایی در میان کاربران برخوردار گردیده است. سازندگان مطرح مادربرد در جهان نیز مدل های متنوعی را برای گروه های متفاوت کاربری طراحی و عرضه کرده اند. اما سال 2014 را می توان به سال گسترش استفاده از ذخیره سازهای جامد (SSD) تشبیه کرد.
کاهش قیمت تراشه های اصلی این ذخیره سازها و البته عرضه کنترلرهای جدید با پرفورمنس بالاتر عامل اصلی حرکت رو به رشد استفاده از این ذخیره سازهای پرسرعت هستند. جدای از اقبال کاربران به دیسک های جامد 2.5 اینچی، اما روند عرضه و مصرف SSDهای با اینترفیس PCIe و M.2 هم رو به افزایش است. علت اصلی محبوبیت اینترفیس M.2 را می توان در پشتیبانی رسمی چیپست Z97 از این درگاه پرسرعت، کوچک و با کاربری آسانتر جستجو کرد.

 

Z97 Motherboards2

SSD نصب شده بر روی شکاف های توسعه دهنده PCI-E به دلیل دسترسی مستقیم به خطوط آزاد PCIE پهنای باند وسیعی را برای رفت و برگشت داده ها در اختیار دارد. همچنین ظرفیت اسمی نقل و انتقال داده ها توسط درگاه M.2 به 10GB/s می رسد و این عدد، 50 درصد بیشتر از سرعت درگاه SATA 3 است.
شرکت های صاحب نام متعددی به طراحی و تولید دیسک های جامد روی آورده اند و در میان بزرگانی چون OCZ و سامسونگ خوش تر درخشیده اند. اما شرکت پلکستور هم چندی است که با عرضه مدل های موفق، حضور خود را در میان بزرگان این صنعت تثبیت کرده است.

 

Plextor-M6e-2

مدل موفق 2.5 اینچی M6 PRO چندی است که به بازارهای داخلی وارد شده و در ظرفیتهای مختلف در اختیار کاربران قرار دارد. اما مدل M6e شرکت پلکستور با اینترفیس ها PCI-Express و M.2 در ماه های اخیر عرضه شده که با سرعت نوشتن و خواندن حیرت انگیز خود، رقیبانش را به چالشی جدی طلبیده است. در ادمه نگاهی اجمالی به این مدل موفق داریم. با ما همراه باشید.
همانطور که قبل تر نیز اشاره شد، مدل های PCIe بر روی شکاف های PCIe نصب شده و با استفاده از ظرفیت های خالی این شکاف ها قادر به ارائه سرعت بالاتری در انتقال داده ها هستند. در SSDهایی با اینترفیس SATA 3 حداکثر سرعت در خواندن و نوشتن اطلاعات 580 / 520 مگابایت بر ثانیه است و این در حالی است که سرعت تبادل اطلاعات در SSDهای مجهز به اینترفیس PCIe به بیش از 700 مگابایت بر ثانیه می رسد.

 

Plextor-M6e-3

اما شرکت پلکستور در ذخیره ساز 512 گیگابایتی M6e PCIe با استفاده از آخرین نسخه کنترلر دو هسته ای مارول به شماره 88SS9183، یک گیگابایت حافظه نهان NANY DDR3 و به خدمت گرفتن تراشه های NAND کمپانی توشیبا (با فیرمور توسعه داده شده) توانسته به سرعت های خواندن 770MB/s و نوشتن 625MB/s دست پیدا کند. سایر مشخصات SSDهای این خانواده در جدول زیر ارائه شده است:

 

Plextor-M6e-Specification-1

Plextor-M6e-4

اما از قابلیت های مدل PCIe این است که کاربر امکان جدا سازی برد اصلی SSD را از روی برد آداپتور و استفاده آن در درگاه M.2 را نیز دارد. این مهم مدل Plextor M6e PCIEe SSD را به یک دیسک جامد پرسرعت با کاربری دوگانه مبدل ساخته است.
محصولات برند پلکستور توسط شرکت سازگار ارقام وارد و گارانتی می شود.

نویسنده: بهنام علیمحمدی

کپی برداری از مطلب فوق مجاز نیست