متن اصلی

همانطور که تهیه بک آپ و پشتیبان گیری از اطلاعات ذخیره شده در کامپیوتر به صورت منظم و دوره ای ضروری می باشد، اطلاعات ذخیره شده در تلفن همراه نیز به همان اندازه مهم و حیاتی بوده و از دست رفتن آن ها ممکن است ضررهای جبران ناپذیری را به شخص وارد کنند. گاهی اوقات مشکلات و یا دست کاری هایی در سیستم عامل آندروید و یا ویروس ها و بدافزارهایی که به صورت ناخواسته به تلفن همراه شما راه پیدا می کنند ممکن است باعث بروز مشکلاتی نظیر کاهش سرعت و یا هنگ کردن آن شوند و در بدترین حالت ممکن است که تلفن همراه دیگر بوت نشود. در این حالت اکثر افراد بلافاصله اقدام به بازگرداندن تنظیمات به تنظیمات پیش فرض کارخانه (Factory Reset) می کنند تا مشکلات حل شوند، اما فکتوری ریست تمامی اطلاعات و تنظیمات گوشی را پاک می کند. ذکر این نکته ضروری است که فکتوری ریست تنها اطلاعات و تنظیمات ذخیره شده در حافظه داخلی تلفن همراه را پاک کرده و اطلاعات ذخیره شده در حافظه SD Card دست نخورده باقی می مانند.
همیشه گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. اگر شما از اطلاعات ذخیره شده در تلفن همراه خود یک نسخه پشتیبانی تهیه کرده و آن را در جای امنی ذخیره کرده باشید دیگر نگرانی بابت از دست رفتن اطلاعات ندارید. نرم افزار های بسیاری در زمینه تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات تلفن همراه وجود دارند، اما چنین نرم افزار هایی تنها از اطلاعات و برنامه های موجود بک آپ می گیرند. اگر شما قصد تهیه بک آپ از تمامی قسمت های تلفن همراه خود از جمله سیستم عامل، برنامه های نصب شده، تنظیمات، کش، اطلاعات سیستمی و … را داشتیه باشید بهترین کار تهیه یک NANDroid Backup است. با این روش از تمامی اطلاعات تلفن همراه شما یک نسخه پشتیبانی تهیه شده و در آینده با رستور کردن آن، تلفن همراه مانند روز اولش می شود. NANDroid از دو کلمه NAND و Android تشکیل شده است، Nand به تراشه حافظه استفاده شده در تلفن های همراه هوشمند، تبلت ها و … به منظور ذخیره دائمی فایل ها گفته می شود و Android نیز نام سیستم عامل نصب شده بر روی تلفن همراه هوشمند است. NANDroid Backup دارای محدودیت های زیر است:

 • تلفن همراه باید روت (Root) شده باشد.
 • تلفن همراه باید دارای منوی کاستوم ریکاوری باشد. ( منوی پیش فرض کارخانه سازنده بسیار ساده بوده و قابلیت تهیه نسخه پشتیبانی از اطلاعات را ندارد)
 • بک آپ از منوی کاستوم ریکاوری باید انجام شود. (البته نرم افزار هایی نظیر Orange Backup وجود دارند که می توانند بدون وارد شدن به منوی کاستوم ریکاوری بک آپ بگیرند)
 • بک آپ گرفته شده تنها از طریق منوی کاستوم ریکاوری می تواند رستور (بازگردانی) شود.

Android FULL Backup نام دیگری است که به NANDroid Backup نسبت داده اند. آموزش این تاپیک بر پایه کاستوم ریکاوری TWRP تهیه شده است، مراحل کار در کاستوم ریکاوری های دیگر نظیر CWM نیز به همین گونه است.

 • ابتدا وارد منوی کاستوم ریکاوری شوید.
 • پس از مشاهده منوی ریکاوری، وارد قسمت Backup شوید.
 • محل ذخیره بک آپ را مشخص کنید. (حافظه داخلی یا SD Card)
 • تیک تمامی گزینه های موجود را فعال کرده و سپس گزینه Swipe to backup را از سمت چپ تا راست محدوده تعیین شده لمس کنید.
 • بوسیله گزینه Set Backup Name می توانید نامی را به بک آپ نسبت دهید. (اگر نامی را به صورت دستی وارد نکنید، کاستوم ریکاوری به صورت خودکار نامی را به بک آپ نسبت می دهد که معمولآ نام رام فعلی گوشی می باشد)
 • گزینه Enable Compression نیز اطلاعات را فشرده کرده تا حجم آنها کاهش پیدا کند، اما مدت زمان بک آپ مقداری افزایش پیدا می کند.
 • پس از به اتمام رسیدن عملیات بک آپ تلفن همراه را ریبوت کرده و به صورت معمولی وارد سیستم عامل شوید.

نسخه پشتیبان از اطلاعات در آدرس sdcard 0 – 1/TWRP/BACKUPS ذخیره می شود. اعداد 0 و 1 به معنای حافظه داخلی یا حافظه SD Card می باشند.

اکنون یک نسخه پشتیبان کامل از تمام اطلاعات، تنظیمات، سیستم عامل و … تلفن همراه شما گرفته شده است، نسخه پشتیبان اطلاعات را از آدرس ذکر شده برداشته و در کامپیوتر یا مکانی دیگر که مطمئن هستید آسیبی به آن ها وارد نمی شود ذخیره کنید تا در آینده در صورت نیاز بتوانید به آسانی به آن ها دسترسی پیدا کنید.
مراحل بازگردانی اطلاعات پشتیبان نیز بسیار ساده بوده و در کمتر از چند دقیقه انجام می شود. همانطور که پیشتر گفته شد نرم افزار هایی نظیر Orange Backup توانایی تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات تلفن همراه بدون نیاز به منوی کاستوم ریکاوری را دارند، اما بازگردانی اطلاعات فقط و فقط از طریق منوی کاستوم ریکاوری انجام می پذیرد.

 • ابتدا فولدر بک آپ گرفته شده را در آدرسی که در بالا ذکر شد کپی کنید.
 • پس از ورود به منوی کاستوم ریکاوری به قسمت Restore مراجعه کنید.
 • اگر بک آپ را در پوشه مربوطه قرار داده باشید، فولدر آن قابل مشاهده است، آن را انتخاب کنید.
 • در صفحه بعد تیک تمامی گزینه هایی که مشاهده می کنید را فعال کنید.
 • گزینه Swipe to restore را از سمت چپ تا راست محدوده مربوطه لمس کنید.
 • پس از به پایان رسیدن عملیات تمامی اطلاعات با موفقیت بازگردانده شده اند، تلفن همراه را ریبوت کنید.

بک آپ هایی که توسط کاستوم ریکاوری های مختلف تهیه می شوند با یکدیگر سازگاری نداشته و اطلاعات باید حتمآ توسط کاستوم ریکاوری که بک آپ توسط آن تهیه شده است بازگردانی شوند، به عنوان مثال اگر بک آپ گرفته شده بر پایه کاستوم ریکاوری TWRP باشد، در آینده نیز باید توسط کاستوم ریکاوری مربوطه بازگردانی شود.