متن اصلی

بالخره انتظار ها به سر آمد و غول بزرگ صنعت نرم افزار در جهان جدیدترین نسخه سیستم عامل بسیار محبوب خود یعنی Windows 10 را به صورت رسمی عرضه کرد. خبرهای حاکی از وجود حجم عظیمی استرس بر روی شبکه جهانی اینترنت در اقصی نقاط کره زمین به دلیل عرضه نسخه دهم سیستم عامل محبوب ویندوز به صورت جهانی حکایت دارند. بسیاری از شبکه ها و شرکت های زیر ساخت موجود در کشور ها که وظیفه ارائه محتوای اینترنت به کاربران و مردمان یک کشور را بر عهده داشته اعلام کرده اند که هم اکنون کمپانی مایکروسافت مقدار پهنای باند 40 ترابیت بر ثانیه (40Tb/s) را در بسیاری از شبکه های ارائه اینترنت در کشور های مختلف به دلیل عرضه ویندوز 10 به صورت جهانی رزرو کرده است و هنوز یک روز از عرضه این سیستم عامل محبوب نگذشته مقدار 10 ترابیت از پهنای باند رزرو شده اشغال شده است. این در حالی است که ساعات بسیاری از کشور ها با یکدیگر متفاوت بوده و ویندوز 10 هنوز در برخی کشورها عرضه نشده است. وجود حجم عظیم فشار موجود بر روی شبکه های ارائه محتویات اینترنتی در کشورهای مختلف ممکن است به بروز مشکل در اینترنت به صورت جهانی منجر شود، این در حالی است که طبق گفته برخی از شبکه ها ارائه اینترنت در کشور ها قطع نمی شود، اما اختلال سرعت در روزهای آتی امری اجتناب ناپذیر است. کمپانی مایکروسافت با عرضه نسخه دهم سیستم عامل محبوب خود در چنین محدوده بسیار گسترده ای رکورد تازه ای را در شکستن ترافیک اینترنت از آن خود کرده است.

windows-10-wallpaper

اکنون با گذشتن از تمامی اخبار مربوط به اینترنت و پهنای باند نوبت به مبحث شیرین ارتقا سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر و حداقل سیستم سخت افزاری مورد نیاز جهت نصب ویندوز 10 می رسیم. کمپانی مایکروسافت اعلام کرده است که تمامی کامپیوتر هایی که در حال حاظر هفتمین نسخه از سیستم عامل ویندوز یا نسخه ارتقا یافته آن یعنی ویندوز 8.1 بر روی آنها در حال فعالیت می باشد منوط به آپدیت بودن آنها به آخرین بسته های بروزرسانی عرضه شده می توانند به صورت کاملآ رایگان سیستم عامل خود را به ویندوز 10 ارتقا دهند. حداقل سیستم سخت افزاری مورد نیاز جهت نصب ویندوز 10 طبق گفته مایکروسافت از قرار زیر است:

  • مقدار یک گیگابایت حافظه رم برای نسخه 32 بیتی و مقدار 2 گیگابایت حافظه برای نسخه 64 بیتی.
  • مقدار 16 گیگابایت فضای خالی موجود در دیسک سخت جهت نصب نسخه 32 بیتی و مقدار 20 گیگابایت جهت نصب نسخه 64 بیتی.
  • وجود یک پردازنده مرکزی با فرکانس حداقل 1 گیگاهرتز (1Ghz).
  • وجود یک کارت گرافیک با قابلیت پشتیبانی از DirectX 9.0.
  • پشتیبانی صفحه نمایش از حداقل رزولوشن 600×800 پیکسل.

همانطور پیشتر گفته شد سیستم سخت افزاری ارائه شده به صورت حداقل می باشد. بهره بردن یک کامپیوتر، لپتاپ، تبلت یا به طور کلی هر دستگاهی که قابلیت پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز را دارا می باشد از سخت افزار قدرتمندتر مطمئنآ در ارائه تجربه ای بهتر و ناب تر بسیار تاثیر گذار هستند. برخی ویژگی های تعبیه شده در ویندوز 10 نیازمند سخت افزار به خصوصی جهت فعالیت می باشند، به عنوان مثال برنامه Windows Hello که برای اولین بار در ویندوز 10 شاهد آن می باشیم نیازمند یک دوربین با قابلیت پشتیبانی از اشعه مادون قرمز (Infra-Red) می باشد.